STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BY ZACHWYCIĆ SIĘ NIEZGŁĘBIONĄ TAJEMNICĄ. KATECHEZA MUZYCZNA W KOLEGIACIE ŚW. ANNY

By zachwycić się niezgłębioną Tajemnicą. Katecheza muzyczna w Kolegiacie św. Anny

Schola Cantate Domino zaprasza 1 marca na 20:15 do wspólnej refleksji i zachwytu nad Eucharystią. Wcześniej zachęca do udziału w Mszy świętej o 19:30 w krakowskiej kolegiacie.

Pomysł na muzyczno-formacyjne wydarzenie zrodził się podczas tradycyjnych warsztatów oazowej scholi. – Pojawiła się taka myśl, ufamy, że prosto od Pana Boga, by podzielić się tym, co robimy, z większą liczbą ludzi. Zawsze śpiewamy podczas liturgii, dlatego poprzez tę katechezę chcemy jeszcze bardziej przybliżyć ją innym – wyjaśnia Krzysztof Michoń, dyrygent Cantate.

Członkom scholi zależy na tym, by piątkowy wieczór był przede wszystkim spotkaniem z Bogiem. – Wybrane 10 pieśni, które wykonamy, to 10 modlitw odpowiadających poszczególnym częściom liturgii: wejście, przygotowanie darów, komunia, etc. Każdemu z tych momentów „towarzyszy” śpiew, który – jak naucza Kościół – jest integralną częścią liturgii. Sama zaś liturgia jest bardzo wyjątkowym spotkaniem z Bogiem – stanowi nasze źródło, centrum i szczyt życia chrześcijańskiego – wskazuje K. Michoń. Refleksje wpisane w dany moment liturgii, uwzględniające śpiewaną modlitwę, wygłosi ks. Stanisław Mieszczak SCJ, wieloletni moderator krakowskiej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie.

Schola Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, Cantate Domino, liczy obecnie ok. 25 stałych członków. Są to oazowicze, jak również osoby z innych wspólnot. – Cantate jest otwarte nie tylko na samych oazowiczów, ale w ogóle na osoby, które rozeznają, że śpiew to element ich powołania, czyli dążenia do świętości. Wszystko, co czynimy, czynimy na chwałę Bożą. Jeśli ktoś to rozeznaje, to nie widzimy przeszkód, by do nas dołączył i dzielił się, ubogacając nas, siebie nawzajem i jednocześnie innych w ramach śpiewu podczas liturgii – dodaje dyrygent.

Więcej o scholi Cantate Domino i Diakonii Muzycznej tutaj.