STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / XXXII PIELGRZYMKA RODZIN JUŻ W NIEDZIELĘ

XXXII Pielgrzymka Rodzin już w niedzielę

Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zbliża się wielkimi krokami. Spotkaniu, które w niedzielę, 8 września odbędzie się w Kalwarii Zebrzydowskiej, towarzyszyć będzie hasło „Maryja, Matka pięknej miłości”. Słowa zaczerpnięto z listu św. Jana Pawła II do rodzin, który opublikowano 30 lat temu.

„Do konkretnych rodzin”

W 1994 r.  – z okazji trwającego wówczas Roku Rodziny – Jan Paweł II skierował list do „do konkretnych rodzin na całym globie, żyjących pod każdą długością i szerokością geograficzną, pośród całej wielości kultur oraz ich dziedzictwa historycznego”.

Papież podejmował w nim refleksję nad tajemnicą małżeństwa, odpowiedzialnym rodzicielstwem, darem z samego siebie czy rodziną jako Kościołem domowym. „Przyszłość każdej ludzkiej rodziny zależy od tej właśnie »pięknej miłości«, która jest miłością wzajemną małżonków, rodziców i dzieci, a także miłością wszystkich pokoleń. Ta miłość jest źródłem jedności i mocy rodziny” – pisał Jan Paweł II.

Ks. Gałuszka: Ona uczy miłości

30 lat od publikacji listu, słowa w nim zawarte stały się inspiracją dla Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. „Maryja, Matka pięknej miłości” to hasło tegorocznej Pielgrzymki Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej. –  Poprzez to hasło chcemy przypomnieć o miłości, którą Maryja daje wszystkim, którzy do niej przychodzą. Ona uczy miłości, która jest piękna, wymagająca, twórcza, która rozwija i buduje więzy rodzinne oraz małżeńskie – mówił w wywiadzie, zapowiadającym wydarzenie ks. dr Paweł Gałuszka.

– Niech przesłanie tego listu będzie także zachętą, by przyjść i pokłonić się Matce Bożej, a przede wszystkim wspólnie modlić się o trwałość naszych rodzin i małżeństw jako fundamentu wspaniałego życia Kościoła katolickiego w Polsce i całej naszej ojczyzny – podkreślał w zaproszeniu na XXXII Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski.

Małżeństwo z Chrzanowa autorami rozważań drogi krzyżowej

Wrześniowe spotkanie rodzin odbędzie się w niedzielę, 8 września w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rozpocznie je – tradycyjnie – droga krzyżowa, która o godz. 9.00 wyruszy sprzed stacji „u Piłata”. Tegoroczne rozważania przygotowało młode małżeństwo z Chrzanowa, Anna i Michał Tempińscy. Rodzice trzech córeczek w publikowanym nagraniu odczytują fragment listu z 1994 r., nawiązujący do hasła i tematyki pielgrzymki, zapraszając do udziału w niej.

Centralnym punktem wydarzenia będzie uroczysta Msza św. polowa, której o godz. 11.30 przewodniczyć będzie metropolita krakowski. Jak co roku pobłogosławi on też przyniesione przez pielgrzymów ziarno na zasiew.