STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ARCHIDIECEZJALNE SPOTKANIE KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH

Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych

– Bycie misjonarzem to sposób życia. Misjonarz to ktoś, kto niesie miłość tam, gdzie jej brakuje – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie Archidiecezjalnego Spotkania Kolędników Misyjnych w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.




Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych od samego rano odbywało się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. O swoim kraju dzieciom i młodzieży opowiedziała siostra klawerianka Blessing z Nigerii, a o swojej pracy – fundacja Open Doors. Zabawy prowadziły m.in. Grupy Apostolskie.

W południe rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza. Witając zgromadzonych w Sanktuarium św. Jana Pawła II, jego kustosz zwrócił uwagę na wielobarwność strojów Kolędników Misyjnych i porównał ich do mozaik, które są wystrojem świątyni na Białych Morzach. – W tej różnorodności tworzycie piękną całość – jedność w Chrystusie jako Kościół, tacy właśnie jesteśmy – mówił ks. Tomasz Szopa. – Jestem przekonany, że z tej obecności was tutaj cieszy się także św. Jan Paweł II – ten, który był wielkim misjonarzem Chrystusa – jeździł na cały świat, aby głosić Ewangelię – dodawał kustosz papieskiego sanktuarium.

Bp Robert Chrząszcz, który sam przez wiele lat był misjonarzem w Brazylii, podziękował na początku Mszy św. za wszystkie dobre serca Kolędników Misyjnych, którzy dzięki swojej aktywności pomagają zarówno misjonarzom, jak i tym, którzy są otaczani przez nich opieką.

– Podczas waszych kolęd misyjnych, jako kolędnicy byliście, jesteście prawdziwymi apostołami, niosącymi radość, dobro i pomoc tym, którzy najbardziej ich potrzebują – mówił w czasie homilii bp Robert Chrząszcz zwracając uwagę, że piękne stroje i śpiewy przypominają, że Boże Narodzenie to nie tylko świętowanie, ale także czas, by dzielić się miłością i dobrem. Krakowski biskup pomocniczy nazwał kolędników „małymi, ale bardzo ważnymi misjonarzami”, którzy odpowiadają na apel Chrystusa „idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. Zaznaczył, że choć nie wyjechali do Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, to ich misja zaczęła się w Polsce, w ich wspólnocie, w ich parafii, a w każdym domu, do którego weszli z kolędą byli jak Gwiazda Betlejemska, która zaprowadziła Mędrców do Jezusa.

Zwracając uwagę na wymierną pomoc dla dzieci na misjach, biskup podkreślił, że Pan Jezus zawsze cieszy się z tych, którzy pomagają innym. – Dzięki wam, dzięki waszemu kolędowaniu, waszemu świadectwu, mimo że tak daleko od tamtych miejsc, to oni poczują, że ktoś o nich myśli, że ktoś się dla nich stara, że ktoś podejmuje spory trud, aby pokazać to, że są ważni, że nie są sami, że jest ktoś, kto o nich pamięta – mówił bp Robert Chrząszcz, zaznaczając, że bycie misjonarzem to coś więcej niż tylko chodzenie od domu do domu i pukanie do drzwi, zbieranie ofiar – to jest sposób życia. – Misjonarzem możecie być każdego dnia, gdy pomagacie komuś w domu, gdy bawicie się z kimś, kto jest samotny albo gdy pocieszacie kogoś, kto jest smutny. Misjonarz to ktoś, kto niesie miłość tam, gdzie jej brakuje – dodawał.

Odwołując się do Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego, podkreślił, że Jezus zawsze chce być blisko każdego i pomagać w jego trudnościach. W tym kontekście biskup zachęcał dzieci i młodzież do zaufania Jezusowi, a także do pomocy tym, którzy jej potrzebują. Zwrócił uwagę także na wartość modlitwy, zaznaczając, że to także bardzo ważna forma wsparcia misji. – Każdego dnia możemy znaleźć chwilę, by porozmawiać z Panem Jezusem, powiedzieć Mu o swoich radościach i smutkach. Pamiętajcie, że Pan Jezus jest blisko was. On was naprawdę kocha, chce wam pomagać, uczy was, jak być dobrym dla innych. Prośmy Go dziś, abyśmy tak jak On, mogli mieć serce pełne miłości i otwartości na tych, którzy tej miłości potrzebują – mówił biskup.

Na koniec jeszcze raz podziękował za wszelkie zaangażowanie w ramach kolędy misyjnej. – Wasza pomoc to prawdziwy dar dla dzieci w krajach misyjnych, ale i dla waszej wspólnoty, dla waszej parafii, bo przypomnieliście tym wszystkim, których odwiedziliście, jak ważne jest dzielenie się dobrem – mówił bp Robert Chrząszcz i zachęcał, by kolędnicy nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok byli misjonarzami.

Na zakończenie liturgii biskup pobłogosławił krzyżyki misyjne przywiezione z Peru, które otrzymali kolędnicy, by byli „misjonarzami w swoich środowiskach”. Ks. Tadeusz Dziedzic, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie podziękował wszystkim organizatorom i wolontariuszom, szczególnie Siostrom Klaweriankom, zaangażowanym w przygotowanie Archidiecezjalnego Spotkania Kolędników Misyjnych. – Bądźcie radosnymi świadkami wyznawania Chrystusa. Być chrześcijaninem to jest wielka radość. Radość, której nie dają nam doczesne sprawy – to, że mamy Jezusa motywuje nas do prawdziwej radości płynącej z głębi serca – mówił ks. Tadeusz Dziedzic.

Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych w Sanktuarium św. Jana Pawła II 11.01.2025 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE