STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 28. PIESZA PIELGRZYMKA DOMINIKAŃSKA NA JASNĄ GÓRĘ

28. Piesza Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę

W dniu 3 sierpnia, pod hasłem „Wytrwajcie w miłości Mojej”, po raz 28. wyruszy z krakowskiego Klasztoru Ojców Dominikanów Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę, która potrwa do 9 sierpnia. Zapisy na to wydarzenie rozpoczną się w środę, 10 lipca i będą dokonywane wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej Pielgrzymki.
 

W 1981 roku wyruszyła na Jasną Górę I Piesza Pielgrzymka Krakowska, organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie prowadzone przez księży misjonarzy „Na Miasteczku”. Z tą pielgrzymką, już od samego początku, chodziła grupa z „Beczki” – była ona duża, liczyła około 800 osób.

W 1992 roku zorganizowano osobną – dominikańską – pielgrzymkę, która wyruszyła z Krakowa dwa dni przed terminem wymarszu pielgrzymki archidiecezjalnej i od tamtej pory odbywa się ona w dniach 3-9 sierpnia. Początkowo, w ramach Pielgrzymki Dominikańskiej wyodrębniano następujące grupy: Przystań, Beczka, grupa duszpasterstw zaprzyjaźnionych z Jarosławia, Rzeszowa i Tarnobrzega oraz grupa ciszy dla dorosłych. Obecnie są to: Dziewiętnastka, Beczka 1, Beczka 2 (grupa namiotowa), Janki (grupa namiotowa), Pokuta (grupa namiotowa), Dorośli, Cisza 2, Rodzinna 1, Rodzinna 2.

Dzień na pielgrzymce najczęściej zaczyna się od wspólnej Eucharystii, która odprawiana jest codziennie i stanowi integralną część drogi – pielgrzymi pokonują około 25-30 km dziennie. Postoje organizowane są co godzinę, czasem półtorej i pozwalają na pełną regenerację. Charakter odcinków jest odmienny w zależności od grupy, w której się pielgrzymuje. Dlatego też „Janki” mają modlitwy uwielbienia, a „Cisza” i „Pokuta” zwykle maszerują w milczeniu. Oprócz tego, we wszystkich grupach – choć z różną częstotliwością – o śpiew dbają schole. Częstą praktyką jest modlitwa różańcowa, Godzinki oraz brewiarz. Pielgrzymka jest formą rekolekcji, więc każdego dnia głoszona jest konferencja.

W ramach Pielgrzymki Dominikańskiej jest możliwość zaangażowania się w różne formy posługi, wśród których są: schola, porządkowi, medyczni, służba sprzątająca, chorąży (osoby odpowiadające za przygotowanie i opiekę nad kompletem znaków i chorągwi charakterystycznych dla poszczególnych grup i całej Pielgrzymki), techniczni, bagażowi.

Zapisy na 28. Pielgrzymkę Dominikańską odbywają się wyłącznie za pomocą formularza na stronie internetowej i rozpoczną się w środę, 10 lipca. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego, miejsce zostaje zarezerwowane na 4 godziny. Należy w tym czasie opłacić rejestrację – jest to możliwe jedynie poprzez system płatności elektronicznych. Dopiero zaksięgowanie wpłaty jest równoznaczne z poprawnym ukończeniem procesu zapisu. Po poprawnym ukończeniu zapisu, na podany podczas rejestracji adres e-mail, przesłany zostanie formularz w formie pliku PDF, który należy wydrukować, podpisać i dostarczyć osobiście do biura pielgrzymkowego – Klasztor Ojców Dominikanów przy ulicy Stolarskiej 12 w Krakowie, w godzinach jego funkcjonowania, tj.:

  • 31 lipca 2019 r. w godzinach: 16:30-21:00,
  • 1 sierpnia 2019 r. w godzinach: 16:30-21:00,
  • 2 sierpnia 2019 r. w godzinach: 9:00-16:40 oraz 18:30-21:00

Wszelkie szczegóły i bieżące informacje dostępne są na stronie Pielgrzymki Dominikańskiej.

 

Za: pielgrzymka.dominikanie.pl

 

ZOBACZ TAKŻE