STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 4 LATA TEMU, 29 CZERWCA 2017 ROKU, ABP MAREK JĘDRASZEWSKI PRZYJĄŁ PALIUSZ

4 lata temu, 29 czerwca 2017 roku, abp Marek Jędraszewski przyjął paliusz

29 czerwca 2017 roku, w Uroczystość Świętych Piotra i Pawła, abp Marek Jędraszewski otrzymał z rąk Ojca Świętego Franciszka paliusz, który symbolizuje jedność metropolity z papieżem.
Co roku, 29 czerwca, papież święci i wręcza paliusze nowym arcybiskupom metropolitom z całego świata. Są one następnie uroczyście nakładane przez przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w miejscowej bazylice archikatedralnej.

22 październiku 2017 w katedrze na Wawelu odbyła się uroczystość nałożenia paliusza abp. Markowi Jędraszewskiemu. Dokonał tego nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. – Metropolita nie otrzymuje dodatkowej władzy, ale wraz z przyjęciem paliusza na jego ramionach będzie spoczywać troska o sprawy Kościoła na terenie krakowskiej prowincji kościelnej, w skład której wchodzą też diecezja bielsko-żywiecka, kielecka i tarnowska – mówił wtedy nuncjusz.

Paliusze są znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Nosi je na terenie swojej metropolii. Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęga nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go sześć krzyżyków wykonanych z czarnej wełny.

ZOBACZ TAKŻE