STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 40 LAT DOMU SAMOTNEJ MATKI W KRAKOWIE

40 lat Domu Samotnej Matki w Krakowie

- Kardynałowi Wojtyle i tym wszystkim, którzy włączyli się w wielkie dzieło tworzenia Domu Samotnej Matki chodziło o miłość. Najpierw tę międzyludzką – matek do własnych dzieci, ale także w tym pełniejszym wymiarze – chodziło o miłość Boga do każdego człowieka - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 40-lecia Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie.

40 lat Domu Samotnej Matki w Krakowie

W homilii metropolita krakowski, odwołując się do Ewangelii mówiącej o wyrzuceniu kupców ze świątyni, podkreślił, że Chrystusowi chodziło o przywrócenie ładu między ludźmi a Bogiem, ale przede wszystkim chodziło o miłość.

Arcybiskup wskazał, że Dom Samotnej Matki został założony przez Karola Wojtyłę, kiedy jeszcze był biskupem krakowskim.
– Jemu i tym wszystkim, którzy włączyli się w to wielkie dzieło, tak że chodziło o miłość. Najpierw tę międzyludzką – matek do własnych dzieci, ale także w tym pełniejszym wymiarze – chodziło o miłość Boga do każdego człowieka.

Wyjaśnił, że kardynał Wojtyła pragnął również, by matki zrozumiały, że to ich dziecko nie jest tylko ich, ale to Boży dar. I by same zostały otoczone miłością i opieką.

Metropolita powiedział także, że inicjatywa stworzenia Domu Samotnej Matki spotykała się z dwojakim odbiorem – z jednej strony pytanie po co to wszystko? Ale z drugiej strony radość.
– Radość matek, które mogły dać swoim dzieciom szczęśliwy początek życia. Radość tych wszystkich, którzy otoczyli te matki miłością. Radość tych, który towarzyszą na wielu odcinkach swojego posłannictwa w pracy duszpasterskiej, pomocy lekarskiej, psychologicznej, pracy wśród wielu wielu osób – wielka radość, że tworzą wspólnotę ludzi, którzy doświadczają jak piękne jest ludzkie życie. I jak cudownie jest to życie ratować i wspierać.

Na zakończenie homilii arcybiskup dziękował Panu Bogu za to wielkie dzieło zatroskania o miłość i o życie oraz za wszelkie przejawy troski, miłości i solidarności międzyludzkiej, a także solidarności z samym Bogiem.

Dom Samotnej Matki powstał pod koniec lat 70-tych przy klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. Jego pomysłodawcą był kard. Karol Wojtyła, który osobiście przedstawił tę ideę s. Cherubinie Bokocie, nazaretance. Ona potem, wraz z s. Józefiną Gutkowską od podstaw stworzyła DSM i przez lata go prowadziła. Dziś w tym samym budynku znajduje się Okno Życia. W Domu Samotnej Matki kobiety, które tracą dach nad głową i wsparcie najbliższych otrzymują kompleksową pomoc. Siostry otaczają je opieką, zapewniając dach nad głową, a także przygotowują do powrotu do samodzielnego życia i modlą się za obecne i byłe mieszkanki oraz ich dzieci. Do DSM trafiają kobiety samotne, oczekujące dziecka lub takie, których dziecko przyszło już na świat i razem nie maja się gdzie podziać.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE