STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 43. PIESZA PIELGRZYMKA KRAKOWSKA „WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”. WSPÓLNOTA I – PRĄDNICKA

43. Piesza Pielgrzymka Krakowska „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Wspólnota I – Prądnicka

Krok po kroku zbliża się wyjątkowy czas, w którym odbywa się Piesza Pielgrzymka Krakowska. W tym roku wyruszy już po raz 43., a rozpocznie się tradycyjnie 6 sierpnia w Katedrze na Wawelu.Na pielgrzymkę można zapisywać się stacjonarnie oraz w formie online. Pielgrzymom, którzy w tym roku wyruszą w drogę do Matki Bożej Częstochowskiej, będzie towarzyszyło hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Przez 6 dni pielgrzymowania pokonają wiele kilometrów, by oddać hołd Matce Bożej Częstochowskiej i 11 sierpnia pomodlić się przed Jej Cudownym Obliczem.

Pielgrzymi będą pokonywali odcinki w VIII wspólnotach, które wyruszą z różnych części naszej Archidiecezji. Dziś prezentujemy I Wspólnotę, w której przewodnikiem jest ks. Grzegorz Kurzec.

Wspólnota I – PRĄDNICKA

Grupa 1

Patron: św. Jan Paweł II

„Jedynka” prowadzona jest przez Ojców Saletynów, którzy posługują w Parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie. Z tej parafii pochodzi zatem największa liczba pielgrzymów – ok. 50 osób. Jest to grupa i rozśpiewana, i rozgadana, mała i zgrabna.

Grupa 2

Patron: św. Brat Albert

„Dwójkę” przede wszystkim charakteryzuje nieprzewidywalność. Co roku gromadzi coraz większą liczbę osób przez pozytywną energię, która przyciąga nie tylko młodzież, ale również osoby starsze. W naszej grupie nie ma barier wiekowych czy różnic dzielących ludzi – każdy dla każdego jest bratem i siostrą. „Dwójka” słynie z najgłośniejszego i najbardziej efektownego wejścia na Jasną Górę, a jak ono dokładnie wygląda? Przekonaj się sam, zapisując się do grupy nr 2.

Grupa 2 prim

W tej grupie pielgrzymują członkowie wspólnoty Communione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie), założonej w latach 60. we Włoszech przez ks. Luigiego Giussaniego. Ruch obecny jest w 90 krajach, promuje głębokie przekonanie, że wydarzenie chrześcijańskie, przeżywane w komunii, jest autentycznym wyzwoleniem człowieka. Ruch Komunia i Wyzwolenie proponuje – młodym z GS (licealiści) i CLU (studenci), jako gest osobistej ofiary w istotnym momencie życia – pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Co roku grupa jest międzynarodowa. Nie stety w tym roku nie wybierają się z I Wspólnota że względu na ŚDM w Lizbonie ale liczymy, że za rok znowu do nas dołączą.

Grupa 3

Patron: św. Jadwiga

Grupa 3, bocheńska, chociaż terytorialnie przynależy do diecezji tarnowskiej, od początku pielgrzymuje wraz z Pieszą Pielgrzymką Krakowską. Swoją wędrówkę rozpoczyna dwa dni wcześniej w Bochni jako grupa licząca około 60 osób, aby szóstego sierpnia połączyć się z pozostałymi pielgrzymami. Wtedy również do grupy dołączają kolejni pątnicy i już jako grupa około 150-osobowa wyruszają z Wawelu. W ostatnim dniu, pod Częstochową dołącza kolejne grono pielgrzymów w liczbie około 130 osób, które przyjeżdża w ostatni dzień autokarami z Bochni. Patronką grupy bocheńskiej jest św. Jadwiga Królowa. W szeregach grupy 3 pielgrzymują zarówno ludzie młodzi, jak i osoby, które od wielu lat niezmiennie wędrują na Jasną Górę. „Bocheńską trójkę” charakteryzuje niepowtarzalna atmosfera wzajemnej pomocy i przyjaźni, dlatego co roku dołączają nowi uczestnicy.

Grupa 3 prim

Patron: św. Ojciec Pio

Jest to grupa wyłącznie namiotowa. Trzon grupy stanowią Pielgrzymi Sędziszowa Małopolskiego i okolic. Jest to grupa Kapucyńska pod patronatem św. Ojca Pio. Przewodnikiem jest Ojciec Bolesław, który pielgrzymuje od samego początku „Białego marszu”. Grupa liczy zawsze ponad 100 osób w różnym wieku – przeważnie pielgrzymi idą całymi rodzinami. W tej grupie jest wspólny posiłek.

Grupa 4

Patron: św. Stanisław BM

Grupa 4 to grupa zróżnicowana, zarówno ze względu na wiek, pochodzenie czy status społeczny. Wielką radością i chlubą tej grupy jest wyjątkowa atmosfera, o czym świadczyć może fakt, iż grupa nieustannie się powiększa i z każdym rokiem przybywa w niej pielgrzymów. W ostatnich latach „czwórka” liczyła około 150 pątników. Bogactwem i ciekawym doświadczeniem dla uczestników tej grupy jest duża rozpiętość wiekowa – od najmłodszych kilkuletnich dzieci (także na wózkach), poprzez młodzież i osoby starsze. Wspomnieć należy, że w grupie pielgrzymują też często całe rodziny. „Czwórka” może się pochwalić obecnością utalentowanej, radosnej i rozśpiewanej grupy muzycznej, której największym atutem jest żywe brzmienie gitar. Z taką oprawą muzyczną przemierzenie wielu kilometrów w ciągu dnia nie stanowi dla pątników większych kłopotów. Trzeba także wspomnieć, że oprócz śpiewu w grupie panuje też nastrój powagi i modlitwy. Wędrówka ku Matce Jasnogórskiej przebiega w atmosferze zgody i wzajemnej życzliwości.

Grupa 5

Patron: św. Michał Archanioł

„Piątka” prowadzona jest przez Księży Michalitów i Siostry Michalitki pod kierunkiem ks. Krzysztofa, któremu pomaga ojciec duchowny ks. Maksymilian. Grupę liczącą od 70 do 100 osób wspierają klerycy i siostry zakonne. Większą część grupy stanowią pielgrzymi zaprzyjaźnieni z św. Michałem Archaniołem. Grupę charakteryzuje niebiański uśmiech i anielska dobroć. Ulubionymi piosenkami jest „MICHAEL”, oraz samodzielnie stworzony kuplet: „Z piąteczką, z piąteczką ja na pewno się wybiorę”.

Jak się zapisać?

  1. Zapisy online trwają w dniach 15 czerwca – 4 sierpnia.
  2. Po zapisaniu się na pielgrzymkę w formie online pielgrzymi w dniach 1-5 sierpnia w bazach wspólnot będą mogli odebrać materiały. Osoby zapisane w formie online podczas odbioru materiałów powinny pokazać potwierdzenie otrzymane na maila.
  3. W przypadku konieczności rezygnacji z udziału w 43. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej informację taką należy zgłosić bezpośrednio do przewodnika danej wspólnoty.

FORMULARZ ZAPISÓW → kliknij tutaj

IMG_1919

Zachęcamy do obejrzenia materiałów Archidiecezji Krakowskiej z 40. 41. i 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

ZOBACZ TAKŻE