STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 43. PIESZA PIELGRZYMKA KRAKOWSKA „WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”. WSPÓLNOTA IV – NOWOHUCKA

43. Piesza Pielgrzymka Krakowska „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Wspólnota IV – Nowohucka

Krok po kroku zbliża się wyjątkowy czas, w którym odbywa się Piesza Pielgrzymka Krakowska. W tym roku wyruszy już po raz 43., a rozpocznie się tradycyjnie 6 sierpnia w Katedrze na Wawelu.Na pielgrzymkę można zapisywać się stacjonarnie oraz w formie online. Pielgrzymom, którzy w tym roku wyruszą w drogę do Matki Bożej Częstochowskiej, będzie towarzyszyło hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Przez 6 dni pielgrzymowania pokonają wiele kilometrów, by oddać hołd Matce Bożej Częstochowskiej i 11 sierpnia pomodlić się przed Jej Cudownym Obliczem.

Pielgrzymi będą pokonywali odcinki w VIII wspólnotach, które wyruszą z różnych części naszej Archidiecezji. Dziś prezentujemy IV Wspólnotę, w której przewodnikiem jest ks. Krzysztof Polewka.

Wspólnota IV – Nowohucka

Wspólnota IV Nowohucka jest jedną z najmłodszych Wspólnot Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Decyzją bp. Kazimierza Nycza została utworzona w 1998 roku. Początkowo istniejąc przy Członie I Prądnickim, już w roku następnym stała się w pełni samodzielną wspólnotą, posiadającą własne zaplecze organizacyjne i logistyczne. Jego Przewodnikiem Głównym od chwili założenia aż do roku 2003 był ks. Roman Ciupaka z parafii Św. Brata Alberta. Tam też – na osiedlu Dywizjonu 303 – powstała Baza członu i sztab organizacyjny, składający się z parafian, w znacznej mierze z członków tamtejszego Duszpasterstwa Akademickiego, prowadzonego również przez ks. Romana. Dzięki jego zaangażowaniu i pracy wielu młodych ludzi w 1998 roku, wraz z organizatorami na Jasną Górę powędrowało 480 pielgrzymów, a do roku 2000 ich liczba podwoiła się, wynosząc 957 osób.

Wspólnota Nowohucka nawiązuje do tradycji pielgrzymki mogilskiej, stanowiąc niejako jej przedłużenie. Przez 25 lat, począwszy od roku 1971, prowadzeni przez O. Benignusa Deptułę Cist. pielgrzymi wędrowali z Bazyliki Podwyższenia Krzyża Świętego w Mogile przed tron Królowej Polski na Jasnej Górze. Wspominając historię nowohuckich pielgrzymek, nie można też pominąć tu słynnej grupy 14, prowadzonej przez zasłużonego śp. ks. Kazimierza Jancarza z Mistrzejowic – kapelana Solidarności.

Dziś z Nowej Huty – miasta, w którym według komunistów nie miało być miejsca dla Boga –  pielgrzymuje  IV Wspólnota, czerpiąc z duchowego dziedzictwa swego mogilskiego poprzednika. Wyrazem tego i pamiątką z tamtych lat jest ofiarowany nam pielgrzymkowy Krzyż Mogilski. Przez wszystkie te lata grupa rozrastała się i zmieniała. Od roku 2000 pielgrzymi poszczególnych jego grup są rozpoznawalni wśród innych członów dzięki noszonym chustom, nawiązującym kolorystycznie do logo Roku Jubileuszowego. Każdej z grup przypisano barwy z niego zaczerpnięte: zieloną, niebieską, czerwoną oraz żółtą. Od roku 2004 do 2009 Przewodnikiem Głównym wspólnoty liczącej obecnie 6 grup, był ks. Franciszek Gruszka a po nim ks. Krzysztof Polewka. Przewodnik – ks. Roman Ciupaka wyjechał do pracy na misjach w Afryce. W ostatnich latach w ramach całej Wspólnoty Nowohuckiej pielgrzymowało ok. 1000 osób.

Grupa 24
Przewodnik: ks. Paweł Rachwał, kolor: zielony.
W tej grupie każdy odnajdzie swoje miejsce – są tutaj i młodzi i starsi, często w grupie pielgrzymują całe rodziny z dziećmi. Uśmiechnięty od ucha do ucha ksiądz Paweł dodaje sił na trasie zmęczonym pielgrzymom, dzięki czemu trasa staje się łatwiejsza!

Grupa 25
Przewodnik: ks. Piotr Podwyszynski, kolor: błękitny.
Grupa potocznie zwana „Młodzieżówką” – jak sama nazwa wskazuje, to w niej idzie liczna grupa młodych ludzi na czele z księdzem Przewodnikiem Piotrem oraz księdzem Jackiem Bernacikiem. To właśnie ta grupa słynie z rannego wstawiania i pięknego śpiewu.

Grupa 26
Przewodnik: O. Maciej Majdak OCist, kolor: czerwony.
W tej grupie na wszystko jest czas – jest chwila na wspólną modlitwę, wspólne śpiewanie, poznanie drugiego człowieka, ale jest też chwila ciszy – MILCZENIA – dla siebie samego. Ojciec Maciej „śpiewa, tańczy, recytuje”, a przy tym jest niesamowicie rozmodlony i pełen skupienia. Przyciąga do siebie zarówno młodych jak i dorosłych.

Grupa 27
Przewodnik: ks. Sebastian Kołodziejski SAC. Przewodnik Grupy Luborzyca: ks. Krzysztof Piechowicz, kolor: żółty.
Grupa nie należy do najliczniejszych w IV Wspólnocie, ale liczy się jakość! Grupa bardzo żywiołowa. Od 2018 roku do grupy dołączyli pielgrzymi z Luborzycy wraz z duszpasterzem, księdzem Krzysztofem Piechowiczem, który kiedyś pełnił funkcję przewodnika grupy 28.

Grupa 28
Przewodnik ks. Michał Kania, kolor: granatowy.
„Niebieska” – to właśnie tak nazywają siostrę, która wraz z sztandarami jest znakiem rozpoznawczym tej grupy. Przewodnikiem jest ksiądz Michał, który ma dużo pozytywnej energii i dzieli się nią z pielgrzymami.

Grupa 29
Przewodnik: ks. Krzysztof Wąs, kolor: pomarańczowy.
Grupa posiada najwyższego księdza w IV Wspólnocie. Ks. Krzysztof potrafi opowiadać dobre kawały i jest bardzo rozśpiewany. W grupie panuje „rodzinna” atmosfera – grupa skupia wiele rodzin, a także liczną grupę młodzieży. Z Bratem Albertem co roku chodzi także grupa osób bezdomnych. Tutaj czują się zaakceptowani i szczęśliwi, zawsze odliczają czas do kolejnej pielgrzymki.

Karan
Przewodnik: ks. Paweł Rosik SAC.
Grupę tworzą wyłącznie podopieczni fundacji Karan wraz ze swoimi rodzinami. Pielgrzymka jest dla nich formą terapii, nauką tego, jak sobie wzajemnie pomagać i przezwyciężać swoje słabości. Modlą się i śpiewają jak wszystkie grupy, ale jest w nich coś niesamowitego. Patrząc na nich każdego dnia, można dowiedzieć się, co to jest prawdziwa dyscyplina i prawdziwa miłość do drugiego człowieka. Cieszymy się, że są z nami i dziękujemy im za to, że pokazują nam, że nie ma sytuacji bez wyjścia!

Jak się zapisać online?

  1. Zapisy online trwają w dniach 15 czerwca – 4 sierpnia.
  2. Po zapisaniu się na pielgrzymkę w formie online pielgrzymi w dniach 1-5 sierpnia w bazach wspólnot będą mogli odebrać materiały. Osoby zapisane w formie online podczas odbioru materiałów powinny pokazać potwierdzenie otrzymane na maila.
  3. W przypadku konieczności rezygnacji z udziału w 43. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej informację taką należy zgłosić bezpośrednio do przewodnika danej wspólnoty.

FORMULARZ ZAPISÓW → kliknij tutaj

IMG_1919

Zachęcamy do obejrzenia materiałów Archidiecezji Krakowskiej z 40. 41. i 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE