STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 43. PIESZA PIELGRZYMKA KRAKOWSKA „WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”. WSPÓLNOTA V – MYŚLENICE – GDÓW – NIEPOŁOMICE – MSZANA DOLNA

43. Piesza Pielgrzymka Krakowska „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Wspólnota V – Myślenice – Gdów – Niepołomice – Mszana Dolna

Krok po kroku zbliża się wyjątkowy czas, w którym odbywa się Piesza Pielgrzymka Krakowska. W tym roku wyruszy już po raz 43., a rozpocznie się tradycyjnie 6 sierpnia w Katedrze na Wawelu.Na pielgrzymkę można zapisywać się stacjonarnie oraz w formie online. Pielgrzymom, którzy w tym roku wyruszą w drogę do Matki Bożej Częstochowskiej, będzie towarzyszyło hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Przez 6 dni pielgrzymowania pokonają wiele kilometrów, by oddać hołd Matce Bożej Częstochowskiej i 11 sierpnia pomodlić się przed Jej Cudownym Obliczem.

Pielgrzymi będą pokonywali odcinki w VIII wspólnotach, które wyruszą z różnych części naszej Archidiecezji. Dziś prezentujemy V Wspólnotę, w której przewodnikiem jest ks. Bartłomiej Grociak.

Wspólnota V – Myślenice – Gdów – Niepołomice – Mszana Dolna

Wspólnota V to jedna z najliczniejszych wspólnot Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Mimo iż liczna, mimo iż osoby biorące w niej udział dzielą często kilometry, albo i dziesiątki kilometrów, to jednak można w niej przede wszystkim zobaczyć rodzinną atmosferę. Bo pielgrzymka to rodzina. Wsparcie, radość, otwartość, troska, przyjaźń to tylko kilka cech które można odnaleźć w tej wielkiej rodzinie pielgrzymkowej.  Każdy kto choć raz wybrał się z nami na pielgrzymkowy szlak nie wyobraża sobie kolejnego roku bez wspólnego wędrowania przed oblicze Czarnej Madonny. To ona nas wszystkich  co roku jednoczy i wskazuje nam drogę która powinniśmy podążać, czyli za jej Synem. W naszej wspólnocie uczymy się tego codziennie iść za tym którego wskazuje nam Maryja. A odcinki na naszej trasie temu służą, aby tę umiejętność rozwijać. Codziennie pokonujemy trasy o łącznej długości między 20 a 40 kilometrów. Czas ten mija bardzo szybko i przyjemnie ponieważ wspólna modlitwa, śpiew oraz bliskość braci i sióstr sprawia że chciało by się iść jeszcze dłużej.

Na naszej trasie spotykamy się z ogromną gościnnością osób które mijamy i u których zatrzymujemy się na noclegi. Świadczy o tym między innymi fakt, że mimo tak licznej grupy większość pielgrzymów przyjmowana jest na nocleg do prywatnych kwater. Aby pielgrzymi mogli komfortowo pokonywać kolejne kilometry towarzyszy nam wspaniała BAZA która na postojach i noclegach dba, aby pielgrzymom niczego nie brakowało.

Nasza Wspólnota Pielgrzymkowa składa się z czterech Grup: grupy czerwonej pielgrzymującej z Myślenic, z grupy żółtej pielgrzymującej z Gdowa, z grupy zielonej pielgrzymującej z Niepołomic i z grupy niebieskiej która wyrusza z Mszany Dolnej. Jesteśmy też wspólnotą która pielgrzymuje najdłużej, ponieważ pielgrzymi z Mszany Dolnej wyruszają na Jasną Górę już 4 sierpnia, a grupy z Myślenic i z Gdowa dzień później, natomiast grupa z Niepołomic wyrusza ze swojej miejscowości tak jak inne grupy PPK 6 sierpnia.

Grupa I Myślenicka – czerwona, to grupa która od lat gromadzi wytrwałych pielgrzymów, którzy z roku na rok wytrwale wędrują na Jasną Górę. Dzięki różnorodności wieku – od osób w podeszłym wieku po licznych maluchów – wśród pielgrzymów czuć rodzinną atmosfera. W tej grupie od lat pielgrzymują również osoby niepełnosprawne. Wyruszają od swojej Pani Myślenickiej niosąc intencje nie tylko swoje, ale i również swoich bliskich.

Grupa II Gdowska – żółta, to grupa rozśpiewana, w której licznie pielgrzymują całe rodziny i młodzież. W grupie panuje przyjazna atmosfera, o którą dbają wszyscy pielgrzymi. Pełno radości i modlitwy – jak mówią stali pielgrzymi tej grupy z tą grupą warto pielgrzymować, bo droga zupełnie nie przeszkadza (a nawet sprzyja).

Grupa III Niepołomicka – zielona, to grupa której większość stanowią ludzie młodzi. Jedna z większych grup Wspólnoty V. Grupa gromadzi wiele osób z okolicznych miejscowości, w tym wytrwała grupa porządkowych i funkcyjnych, którzy z roku na rok podejmują różne posługi podczas pielgrzymki. Grupa zawsze wesoła i rozśpiewana – dźwięki gitar i śpiew umilają Pielgrzymom wiele postojów.

Grupa IV z Mszany Dolnej – niebieska, jest jedną z najliczniejszych grup Wspólnoty V i jednocześnie pielgrzymuje najdłużej, ponieważ na pielgrzymi szlak wyrusza już 4 sierpnia. W grupie pielgrzymuje wiele rodzin i młodych osób. Atutem grupy jest uzdolniona grupa muzyczna, dzięki której pielgrzymi zapominają o bolących nogach, a po powrocie z pielgrzymki jeszcze długo nucą pielgrzymkowe (i nie tylko!) utwory.

Osoby pragnące dowiedzieć się więcej o Wspólnocie V zapraszamy na Fanpage na Facebooku 

Fanpage grup Wspólnoty:

Zapisy na pielgrzymkę będą prowadzone w następujących dniach:

  • Grupa Myślenicka: 29.07-4.08 po wieczornej Mszy Świętej (ok. 18:30) w salce przy ul. ks. Piotra Skargi.
  • Grupa Gdowska: do 4 sierpnia w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 19.00-20.00 w kancelarii parafialnej przy Sanktuarium Narodzenia NMP w Gdowie.
  • Grupa Niepołomicka: 1-5 sierpnia w godzinach 17.00-19.00 w sali ks. Mizi przy parafii 10000 Męczenników w Niepołomicach.
  • Mszana Dolna 31.07-03.08 w godzinach 18.00-20.00 w domu parafialnym im. Ks. Antoniego Pawlity w Mszanie Dolnej przy parafii św. Michała Archanioła. Zapisać będzie się można również w parafiach Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej, w parafii w Kasince Małej, Niedźwiedziu i Porębie Wielkiej – informacje o zapisach w tych parafiach będą podane na stronach internetowych tych parafii.

Jak się zapisać online?

  1. Zapisy online trwają w dniach 15 czerwca – 4 sierpnia.
  2. Po zapisaniu się na pielgrzymkę w formie online pielgrzymi w dniach 1-5 sierpnia w bazach wspólnot będą mogli odebrać materiały. Osoby zapisane w formie online podczas odbioru materiałów powinny pokazać potwierdzenie otrzymane na maila.
  3. W przypadku konieczności rezygnacji z udziału w 43. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej informację taką należy zgłosić bezpośrednio do przewodnika danej wspólnoty.

FORMULARZ ZAPISÓW → kliknij tutaj

IMG_1919

Zachęcamy do obejrzenia materiałów Archidiecezji Krakowskiej z 40. 41. i 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

ZOBACZ TAKŻE