STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP JĘDRASZEWSKI: CI, KTÓRZY ŁĄCZĄ SWÓJ LOS Z KRZYŻEM, ZWYCIĘŻĄ.

Abp Jędraszewski: Ci, którzy łączą swój los z krzyżem, zwyciężą.

- Stoimy przed krzyżem, który mówi o cierpieniu, haniebnej śmierci, ale także o zwycięstwie nad śmiercią, grzechem i szatanem. Mówi również o nadziei, że ci, którzy z krzyżem złączyli swój los, także zwyciężą- mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystego apelu z okazji 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i ustanowienia krzyża martyrologicznego przy obelisku w hołdzie pomordowanym policjantom II RP.

Abp Jędraszewski: Ci, którzy łączą swój los z krzyżem, zwyciężą.

Arcybiskup został poproszony o poświęcenie krzyża martyrologicznego. Powiedział, że atak sowiecki na Polskę był wbiciem noża w plecy i spowodował klęskę września 1939 roku. Przypomniał, że w tym miejscu szczególnie wspomina się ofiarę polskich policjantów, aresztowanych  w 1939 roku, których osadzono w Ostaszkowie, zamordowano w Twerze, wrzucono w anonimowe groby śmierci w Miednojach. Metropolita przywołał dwa inne miejsca cierpień policjantów: po zajęciu Lwowa funkcjonariusze zdążający w stronę Rumunii zostali rozstrzelani w drodze, w Mostach Wielkich zamordowano kadetów szkoły policyjnej. – Kiedy myślimy o tych trzech miejscach: Ostaszków, Twer, Miednoje, przypomina nam się droga Pana naszego Jezusa Chrystusa. Też uwięziony, spędzający noc w samotności więzienia w okolicy pałacu Annasza. Skazany na śmierć najbardziej haniebną jaką jest śmierć na krzyżu. Z tym jednak, że Chrystus miał grób, a oni, policjanci Rzeczpospolitej Polskiej, zostali skazani na niepamięć – powiedział arcybiskup. Prawie osiemdziesiąt lat od tamtych wydarzeń wierni zebrali się pod krzyżem, który mówi o śmierci, ale również o nadziei na to, że ci, którzy złączyli z nim swój los, także zwyciężą. – Niech to miejsce tak szczególne na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie będzie znakiem pamięci i poczucia zobowiązania, by strzec ładu Rzeczpospolitej Polskiej, dawać poczucie bezpieczeństwa i wolności i stawać się świadkiem, że jest zmartwychwstała po raz kolejny, najjaśniejsza Rzeczpospolita – zakończył metropolita.

W uroczystym apelu z okazji 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wzięli udział przedstawiciele władz duchownych, świeckich oraz mundurowych. Wydarzenie zostało poprzedzone uroczystym wystawieniem posterunków honorowych i wprowadzeniem pododdziałów oraz pocztów sztandarowych. Apel rozpoczęto od meldunku, odegrania hymnu Polski i podniesienia flagi państwowej. Następnie uroczyście przeniesiono urnę z  ziemią z Polskiego Cmentarza Wojskowego w Miednoje i złożono pod obeliskiem. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odmówił modlitwę w intencji pomordowanych i poświęcił krzyż. Kolejno odbył się apel pamięci, podczas którego oddano salwy honorowe. Uroczystość zakończono złożeniem meldunku wojewodzie małopolskiemu. Krzyż martyrologiczny, upamiętniający pomordowanych policjantów, został ustanowiony z inicjatywy Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”.

FOTORELACJA

Justyna Tyrka | BP Archidiecezji Krakowskiej
Fot. Joanna Adamik | BP Archidiecezji Krakowskiej

Poświęcenie Krzyża Katyńskiego w KWP w Krakowie | Abp Marek Jędraszewski, 17.09.2019 r.

ZOBACZ TAKŻE