STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP JĘDRASZEWSKI: GROMADŹMY SKARBY W NIEBIE

Abp Jędraszewski: Gromadźmy skarby w niebie

- Im więcej będzie naszych duchowych skarbów, dobrych uczynków, z tym większą nadzieją będziemy mogli patrzeć w przyszłość - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. dla chorych, którą sprawował w drugi dzień wizytacji kanonicznej w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie - Mistrzejowicach.

Abp Jędraszewski: Gromadźmy skarby w niebie

W homilii, metropolita zwrócił uwagę na wiarę Abrahama, który wbrew nadziei, uwierzył Bożym słowom i obietnicy posiadania potomka. – On uwierzył Bogu jako osobie. Temu, który stworzył świat, powołał wszystko do istnienia (…) Niełatwa była ta wiara, ale on był przekonany, że Bóg może dokonać wszystkiego i wypełnić to, co obiecał – mówił kaznodzieja.

Arcybiskup podkreślił, że każdy chrześcijanin powinien brać przykład z postawy zawierzenia Abrahama i połączyć ją z prawdą o Chrystusowym zmartwychwstaniu. Dodał, że wszystkie czyny Pana Jezusa ukazują bogatego w miłosierdzie Boga, który z miłości do człowieka wydał na śmierć swojego Syna. – Kiedy mówimy o cierpieniu, to mamy na uwadze te niezliczone rzeźby i obrazy przedstawiające Matkę Najświętszą, która trzyma na kolanach martwe ciało ukochanego Syna. Pieta – Matka Boża Bolesna, wpatrująca się z bólem w to, co przecierpiał Jej Syn i co zostało zapisane w Jego ciele przez rany, zakrzepłą krew. Są także przejmujące obrazy Piety, gdzie Bóg Ojciec wpatruje się w martwe ciało Syna i po ojcowsku cierpi – zwrócił uwagę abp Jędraszewski.

Kaznodzieja podkreślił, że św. Paweł był głęboko przekonany o potrzebie połączenia swojego cierpienia z męką i śmiercią Chrystusa. Dla Apostoła Narodów był to jeden z czynników wzrostu wspólnoty Kościoła. Kończąc homilię, metropolita zaznaczył, że uczeń Jezusa nie może pokładać nadziei w przemijalnych i materialnych dobrach, ale w dobrych czynach. – Im więcej będzie naszych duchowych skarbów, dobrych uczynków, z tym większą nadzieją będziemy mogli patrzeć w przyszłość, zdając sobie sprawę, że przyjdzie moment rozliczenia z Bogiem. Wtedy będą się liczyły tylko nasze dobre czyny – zaznaczył abp Jędraszewski.

W czasie wieczornej mszy św., kończącej wizytację, metropolita podziękował księdzu proboszczowi i wszystkim duchownym pracującym w mistrzejowickiej parafii za ogromny trud krzewienia i podtrzymywania wiary. – Chciałbym wyrazić swoją głęboką wdzięczność za wszystko, co czynią, aby w tej części Krakowa ludzie otwierali swoje serca na Chrystusa. Żeby zapatrzeni w Niego, odkrywali swoją godność i powołanie, wykraczające poza czysto materialistyczne pojmowanie swojego życia. Aby były budowane na wierze w Boga sakramentalne związki małżeńskie, aby była błogosławiona ich płodność i rozwijały się rodziny Bogiem silne. Aby w ten sposób także rozwijał się nasz naród – mimo wszystkich trudności i problemów – mówił abp Jędraszewski.

Hierarcha zachęcał parafian do włączenia się w modlitewny maraton za Kościół i Ojczyznę, będący jednocześnie dziękczynieniem za Jana Pawła II. – Każdy dar to również zadanie. Otrzymaliśmy wielki dar, za jaki musimy Bogu dziękować. Pragnę, aby każdego dnia, aż do końca przyszłego roku była chwila cichej adoracji wobec Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, i by ona kończyła się dziesiątkiem różańca w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła w naszej Ojczyźnie, a także naszych rodzin. Podjęcie tego wielkiego zadania, jakim jest troska o małżeństwa, rodziny, wspólnoty jest najpiękniejszym dziękczynieniem i odpowiedzią Panu Bogu za to, że dał nam świętego papieża Jana Pawła II – podkreślał abp Jędraszewski.

Kończąc spotkanie, metropolita przypomniał, że na każdym wierzącym spoczywa troska o pielęgnowanie i przekazywanie skarbu wiary kolejnym pokoleniom. – Niech św. Jan Paweł II będzie waszym przewodnikiem i natchnieniem w chwilach trudu. Niech będzie także umocnieniem. (…) Nie ma trudności, których człowiek wiary by nie pokonał. Od chwili chrztu, żyjemy w Kościele, którego – jak mówił Pan Jezus – nigdy nie przemogą bramy piekielne – zakończył abp Jędraszewski.

Przed południem metropolita spotkał się z licznymi parafialnymi grupami: Różami Różańcowymi, Arcybractwem Straży Honorowej NSPJ, Kołem Radia Maryja, Oazą Rodzin, Wspólnotą Krwi Chrystusa, Grupą Ojca Pio, Wspólnotą św. Michała Archanioła, Odnową w Duchu Świętym, Grupą Misyjną, Kołem Biblijnym, Wspólnotą Modlitewną „WIECZERNIK”, Zespołem Charytatywnym, Szafarzami Komunii św., ministrantami, lektorami, Dziecięcym Kołem Misyjnym, Scholą Dziecięcą Ave, Młodzieżowym Zespołem Muzycznym „Bliżej Nieba”, Oazą Młodzieżową, Wspólnotą „Wiara i światło” i redakcją miesięcznika „AVE!”. Całą konferencję można wysłuchać w serwisie SoundCloud Archidiecezji Krakowskiej.

Galeria

ZOBACZ TAKŻE