STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO KATECHETÓW: MIŁOŚĆ I SZACUNEK NAJLEPSZĄ DROGĄ, BY TRAFIĆ DO WYCHOWANKÓW

Abp Marek Jędraszewski do katechetów: miłość i szacunek najlepszą drogą, by trafić do wychowanków

– Nie ma lepszej drogi, by trafić do swoich wychowanków niż szacunek i miłość, które przejawiają się w tym, że będziecie się za nich modlić, a także sumiennie przygotowywać się do lekcji katechezy – powiedział abp Marek Jędraszewski do katechetów w specjalnym przesłaniu na nowy rok szkolny. Tegoroczne spotkania katechetyczne w Archidiecezji Krakowskiej odbywa się online.

Abp Marek Jędraszewski do katechetów: miłość i szacunek najlepszą drogą, by trafić do wychowanków

Tegoroczne spotkanie katechetów, ze względu na pandemię, nie mogło odbyć się w dotychczasowej formie, ale przybrało postać nagrań dostępnych na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej i wyjątkowo odbywa się online.

W specjalnym słowie, skierowanym do katechetów, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Nowy Rok Szkolny 2020/2021 niesie ze sobą ważne zadanie odbudowania relacji, które z uwagi na pandemię znacząco się rozluźniły i przeniosły się do internetu. – Treść nauczania katechetycznego wiąże się z prawdą o Panu Bogu i Jego miłości. Nie da się tego przedstawić za pomocą wzorów matematycznych i fizycznych. Trzeba być świadkiem tych treści, bo tylko osobiste świadectwo może sprawić, że ktoś zostanie pociągnięty naszym przykładem – przekonywał.

W drugiej części, arcybiskup podkreślił, że współcześnie zagrożone są dwie chrześcijańskie prawdy. Jedną z nich jest prawda o Bogu, który stworzył świat z nicości, stawiając na szczycie człowieka. – Powrót do prawdy o stworzeniu i jej obrona jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed katechetami i nauczycielami – zaznaczył.

– Drugie zagrożenie związane jest z ideologiami, które uderzają w samo rozumienie człowieka, jako istoty stworzonej przez Pana Boga na Jego obraz i podobieństwo. Istoty stworzonej z miłości i do miłości Boga i drugiego człowieka. Miłość ta przyjmuje bardzo różne kształty, w zależności od tego, do kogo się zwraca: może to być miłość między małżonkami, czy miłość dzieci do swoich rodziców, a także miłość rodziców do dzieci – kontynuował arcybiskup. – Kwestionowana jest instytucja małżeństwa, rodziny, podważa się zdrową miłość, a w miejsce tego stawia się najrozmaitsze koncepcje relacji międzyludzkich, gdzie nie ma mowy o miłości, a bożkiem staje się seks – zauważył i dodał, że kolejnym zadaniem katechetów jest troska o rozwój wewnętrzny powierzonych im uczniów.

– To wszystko wymaga od was wielkiej miłości – mówił dalej metropolita – Nie ma lepszej drogi, by trafić do swoich wychowanków niż szacunek i miłość, które przejawiają się w tym, że będziecie się za nich modlić, a także sumiennie przygotowywać się do lekcji katechezy – zaznaczył i zwrócił uwagę, że kolejnym zadaniem katechety jest zachęcenie podopiecznych do włączenia się w życie parafii.

Wykład główny w ramach tegorocznego spotkania katechetycznego pt. „Liturgia a nowa ewangelizacja” przygotował ks. dr Krzysztof Porosło, Archidiecezjalny Duszpasterz Akademicki i wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Zmiany programowe w nauczaniu religii zaprezentował katecheta Adam Berski. Jako doradca metodyczny z zakresu religii wyjaśnił także na czym polega jego rola oraz w jaki sposób można skorzystać z jego pomocy.

Zaprezentowano także nowy program przygotowania do sakramentu bierzmowania oraz nowe podręczniki do nauki religii na poszczególne etapy edukacyjne. Komunikaty katechetyczne z informacjami na temat konkursów, warsztatów i rekolekcji dla katechetów będą udostępnione na przełomie sierpnia i września.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE