STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI NA ZAKOŃCZENIE XX DNI JANA PAWŁA II: MOC CHRYSTUSA OBJAWIONA W KRZYŻU JEST PIERWSZĄ I FUNDAMENTALNĄ PEWNOŚCIĄ WOBEC WSZYSTKICH LUDZKICH NIEPEWNOŚCI

Abp Marek Jędraszewski na zakończenie XX Dni Jana Pawła II: Moc Chrystusa objawiona w krzyżu jest pierwszą i fundamentalną pewnością wobec wszystkich ludzkich niepewności

- Moc Chrystusa objawiona w Jego krzyżu jest pierwszą i fundamentalną pewnością wobec wszystkich możliwych niepewności, wobec których stajemy każdego dnia – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu wieńczącej XX Dni Jana Pawła II, które przebiegały pod hasłem „(nie)pewność”.



– Gromadzimy się w tym miejscu, tak drogim dla św. Jana Pawła II, ale i każdego z nas, aby prosić o jego wstawiennictwo, a wpatrując się w przykład jego życia szukać wskazówek na nasze codzienne życie — mówił na początku liturgii w katedrze na Wawelu jej proboszcz ks. Paweł Baran.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że hasło tegorocznych Dni Jana Pawła II „(nie)pewność” może być odczytywane w wieloraki sposób. Może to być oddanie obrazu współczesnego świata, gdzie panuje, jak powtarzał papież Benedykt XVI, dyktatura relatywizmu” albo zobrazowanie pewnego procesu, w którym przeżywana dotąd niepewność zostaje przezwyciężana i staje się pewnością, ale też takiego, w którym pewność załamuje się wobec wątpliwości.

Nawiązując do odczytanej w liturgii Ewangelii, metropolita krakowski zauważył, że Pan Jezus wskazuje na pewne życiowe ryzyka. Arcybiskup zaznaczył, że ta niepewność nabiera szczególnego wymiaru, gdy człowiek staje przed decyzją o zostaniu uczniem Jezusa. – Prawdziwym, autentycznym uczniem Chrystusa może być tylko ten, kto najpierw uporządkuje swój świat wartości, swoje relacje z najbliższymi. Nie może być prawdziwym uczniem Chrystusa ktoś, kto będzie wzdragał się przed noszeniem własnego krzyża – podkreślał metropolita, wskazując na chrześcijański radykalizm, który wymaga wyrzeczenia się wszystkiego, co się posiada. – Moc Chrystusa objawiona w Jego krzyżu jest pierwszą i fundamentalną pewnością wobec wszystkich możliwych niepewności, wobec których stajemy każdego dnia – mówił abp Marek Jędraszewski.

Następnie arcybiskup przywołał wiersz „Dziecko i krzyż” Kamila Cypriana Norwida, fragmenty dramatu „Hiob” młodego Karola Wojtyły oraz wykład już kard. Wojtyły z 1976 r. wygłoszony na kongresie tomistycznym w Genui. – Pokazuje w tym wykładzie, jak bardzo trzeba misterium paschalne, tę paschalną tajemnicę wnieść w całe nasze humanum, w nasze człowieczeństwo – podkreślił metropolita krakowski zaznaczając, że przyszły papież stawiał teologii program: „ukazać christianum jako szczególną postać identyfikacji humanum.

Abp Marek Jędraszewski zauważył, że św. Jan Paweł II swoją pasterską posługą potwierdzał, że krzyż był dla niego „mocą i mądrością” Bożą. Robił to właściwie do końca życia. Metropolita krakowski przywołał na koniec obraz z Wielkiego Piątku przed śmiercią Ojca Świętego, gdy nie mógł wziąć udziału w drodze krzyżowej w Koloseum, ale przy ostatniej stacji poprosił o krzyż, w który się wtulił.

– Został jedynie znak krzyża, którym światu błogosławił, i który światu zostawił jako pewność przez niego przeżytą i ostatecznie doświadczoną, pewność zwycięstwa Chrystusa i pewność zwycięstwa tych wszystkich, którzy swój los z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym zwiążą konsekwentnie i wiernie na zawsze – zaznaczył abp Marek Jędraszewski.

Przed błogosławieństwem słowa podziękowań do arcybiskupa i uczestników liturgii, zwłaszcza do organizatorów Dni Jana Pawła II skierował rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała. Prorektor Politechniki Krakowskiej prof. Tomasz Kapecki wręczył natomiast nagrody laureatom konkursu fotograficznego zorganizowanego w ramach XX Dni Jana Pawła II.

Głównym organizatorem dorocznych Dni Jana Pawła II jest Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Zaczęły one być organizowane w Krakowie i całej Małopolsce po śmierci Ojca Świętego jako wspólna inicjatywa uczelni wyższych z naszego regionu. XX edycja Dni Jana Pawła II przebiegała pod hasłem „(nie)pewność”. Celem jest upamiętnienie osoby św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Zakończenie XX edycji Dni Jana Pawła II w katedrze na Wawelu 05.11.2025 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE