STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI OGŁOSIŁ 9-TYGODNIOWĄ NOWENNĘ PRZED BEATYFIKACJĄ KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO

Abp Marek Jędraszewski ogłosił 9-tygodniową nowennę przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego

11 lipca rozpocznie się 9-tygodniowa nowenna, która ma być przygotowaniem całej Archidiecezji Krakowskiej do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Szczególną modlitwę za Kościół i ojczyznę abp Marek Jędraszewski ogłosił w niedzielę w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce, gdzie poświęcił kamień węgielny pod budowę Domu Pamięci Prymasa Tysiąclecia.Dom Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego, który powstanie na Bachledówce ma przypominać osobę i nauczanie Prymasa Tysiąclecia. – Chcemy, żeby ludzie, którzy tu przybywają zaczerpnęli z głębi jego myśli i świadectwa jego życia – mówił na początku dzisiejszej Mszy św. o. Jerzy Kielech, przełożony domu i proboszcz paulińskiej parafii na Bachledówce.

Abp Marek Jędraszewski w homilii podkreślił, że miłość Chrystusa przynagla nas do innego patrzenia na Jezusa i na samych siebie. Na Chrystusa trzeba patrzyć jako zwycięzcę śmierci, grzechu i szatana, jako Syna bożego, zbawiciela świata i odkupiciela człowieka, a na siebie jako Boże dziecko odkupione miłością Chrystusa, przeznaczone do życia wiecznego, na spotkanie z Bogiem Ojcem bogatym w miłosierdzie. – Jesteśmy prawdziwie nowym stworzeniem w myśleniu i postępowaniu – mówił.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że miłość Chrystusa, której doświadczał w swoim życiu kard. Stefan Wyszyński kazała mu głosić zwycięską prawdę zawartą w Ewangelii. Arcybiskup przywołał wydarzenia związane z obchodami milenium chrztu Polski. Podkreślił rolę wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, który wówczas wzbudzał wielki entuzjazm wśród Polaków do tego stopnia, że władze komunistyczne postanowiły go aresztować. 

– Całe życie kard. Stefana Wyszyńskiego, jego posługa pasterska w archidiecezji gnieźnieńskiej i warszawskiej to posługa głoszenia miłości Chrystusa, która zwycięża świat i która pozwala człowiekowi przestać się bać – mówił abp Marek Jędraszewski.

Prymas Tysiąclecia odwiedzał Bachledówkę w latach 1967-1973 przyjeżdżając w lipcu na odpoczynek. Metropolita krakowski zwrócił uwagę m.in. na charakterystyczny płaszcz kard. Wyszyńskiego, który jest niemym świadkiem jego oddzielenia od powierzonego mu ludu, bólu cierpień, modlitw i nadziei. Arcybiskup przywoływał też wspólne wieczornice i apele maryjne, niedzielne Msze św., które kard. Wyszyński odprawiał wśród mieszkańców Bachledówki i okolic. Metropolita zaznaczył, że tej wielkiej postaci Kościoła w Polsce nie wolno zapomnieć, dlatego tym cenniejsza jest inicjatywa stworzenia Domu Pamięci, za którą wyraził wdzięczność ojcom paulinom i zachęcał wszystkich wiernych o pamiętaniu o tym miejscu, gdzie z księdzem prymasem spotykał się kard. Karol Wojtyła.

Wskazując na datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego – 12 września – arcybiskup zwrócił uwagę, że to bardzo symboliczne, bo to także rocznica Odsieczy Wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. – Przedziwne, zrządzone przez Bożą Opatrzność, sprzężenie dwóch zwycięstw – chrześcijaństwa wobec nawały tureckiej w 1683 r. i zwycięstwa kard. Wyszyńskiego – mówił metropolita zaznaczając, że ksiądz prymas nie oglądał zwycięstwa swojej pasterskiej posługi. – On służył Kościołowi i ludowi Bożemu mówiąc o miłości Chrystusa, która każe nie wątpić, nie bać się, bo On – Chrystus jest zwycięzcą – mówił abp Marek Jędraszewski. 

Metropolita ogłosił 9-tygodniową nowennę, która rozpocznie się 11 lipca, a która ma być przygotowaniem całej Archidiecezji Krakowskiej do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Na każdy dzień będą przygotowane specjalne modlitwy i rozważania, ale szczególnie mają być przeżywane soboty. – Soboty były umiłowane przez księdza prymasa, bo związane z Matką Bożą – mówił arcybiskup dodając, że ksiądz prymas wszystko postawił na Maryję. – Był przekonany, że zawierzając Jej, Polska odniesie zwycięstwo w Chrystusie – dodawał metropolita podkreślając, ze nowenna będzie modlitwą za Kościół i ojczyznę za wstawiennictwem Sługi Bożego.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE