STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI: OTWORZYĆ SIĘ NA PRAWDĘ O BOŻYM KRÓLESTWIE

Abp Marek Jędraszewski: Otworzyć się na prawdę o Bożym Królestwie

– Nadchodzi Boże Królestwo z jego nadzieją, więc trzeba otworzyć się na prawdę o tym Królestwie, a w konsekwencji sprawić, że dokona się w nas istotowe nawrócenie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w Środę Popielcową w katedrze na Wawelu.W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na słowa wypowiadane w Środę Popielcową przez kapłanów w czasie posypywania głów wiernych popiołem: „prochem jesteś i w proch się obrócisz” i „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. – Wypełnił się czas oczekiwania. Nadchodzi Boże Królestwo z jego nadzieją, więc trzeba otworzyć się na prawdę o tym Królestwie, a w konsekwencji sprawić, że dokona się w nas istotowe nawrócenie – mówił metropolita krakowski.

Rozróżnił między ludzkim zabieganiem o Boże błogosławieństwo przedstawionym w Księdze Joela, a rzeczywistością Królestwa Bożego zapowiadaną przez Chrystusa. – Fundamentalną prawdą o tym Królestwie jest to, że sam Bóg pragnie zbawienia ludzi. To od Niego wychodzi pierwsza inicjatywa zbawienia – mówił arcybiskup podkreślając, że to sam Bóg występuje w obronie ludzi dając Swojego Syna, który umarł na krzyżu. Metropolita zaznaczył, że z wezwaniem do pojednania się z Bogiem łączy się chrześcijańska nadzieja budowana na „szczególnym ojcowskim Bożym pochyleniu się w kierunku nas – grzesznych, słabych ludzi”. – Jeśli Bóg tyle – w Chrystusie i przez Chrystusa – uczynił dla nas, to nam zostaje już tylko jedno – odpowiedzieć pełnią swej miłości, przenikniętej żalem i wstydem na nieskończoną miłość Boga i współpracować z Chrystusem dla naszego zbawienia – wskazał metropolita.

Liturgia w Środę Popielcową na Wawelu zainicjowała wielkopostne pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych. Abp Marek Jędraszewski przypomniał że szlak rzymskich kościołów stacyjnych rozpoczyna się od bazyliki św. Sabiny na Awentynie, na której odrzwiach widnieje pierwsze znane wyobrażenie ukrzyżowanego Chrystusa. Od V w. krzyż – zwycięski znak chrześcijan – upowszechniał się w licznych przedstawieniach artystycznych. Jednym z przejawów tego swoistego „pochodu” przez epoki i różne części świata jest krucyfiks na Wawelu, przed którym – wg tradycji – modliła się św. Jadwiga.

Metropolita zwrócił uwagę także na Jezusowe słowo „pragnę” wypowiedziane z krzyża. – Nie chodziło Mu wcale o czysto fizyczne pragnienie, ale pragnienie Jego ducha, by wszystkich przyciągnąć do siebie, by wszyscy uwierzywszy w Niego mogli otrzymać zbawienie – mówił arcybiskup zaznaczając, że Maria Magdalena, która do głębi przejęła się Chrystusowym „pragnę” stała się pierwszą zwiastunką zmartwychwstania.

Odwołując się do słów św. Pawła z Listu do Koryntian „Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia” arcybiskup podkreślił, że rozpoczynający się kolejny w naszym życiu Wielki Post jest przybliżeniem tego ostatecznego czasu.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 HOMILIA

FOTORELACJA

Środa Popielcowa w katedrze na Wawelu 22.02.2023 r.

Wideo

Homilia Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - Środa Popielcowa 2023

Homilia Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - Środa Popielcowa 2023

ZOBACZ TAKŻE