STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI PODCZAS POŚWIĘCENIA KRYPTY U PIJARÓW: TUTAJ SZCZEGÓLNIE PRZEŻYWAMY MĘKĘ PANA NASZEGO JEZUSA CHRYSTUSA

Abp Marek Jędraszewski podczas poświęcenia krypty u Pijarów: Tutaj szczególnie przeżywamy mękę Pana naszego Jezusa Chrystusa

- Dziękujemy za to pomieszczenie, w którym w sposób szczególnie intensywny będziemy przeżywać tajemnicę męki Pana naszego Jezusa Chrystusa – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas poświęcenia odnowionego wystroju krypty rektoralnego kościoła Przemienienia Pańskiego w Krakowie.

Poświęcenie krypty przez metropolitę krakowskiego to uwieńczenie prac konserwatorskich, w wyniku których odnowiono zapomniane barokowe freski prezentujące sceny męki Chrystusa.

Arcybiskup stwierdził, że Boże Narodzenie ma swój niepowtarzalny nastrój, jest to czas gdy ludzie gromadzą się na różnych spotkaniach opłatkowych. Tajemnica wcielenia przypomina o radości przyjścia Jezusa na świat, a malowidła naścienne znajdujące się w krypcie wskazują na cierpienie Syna Bożego dla zbawienia ludzi. Metropolita stwierdził, że do tej pory nikt nie zdawał sobie sprawy jakie cudowne dzieła artystyczne się tu znajdują. Podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do odnowienia cennych fresków. – Dziękujemy za to pomieszczenie, które powinno stać się miejscem nie tylko podziwu estetycznego, ale miejscem, w którym w sposób szczególnie intensywny będziemy przeżywać tajemnicę męki Pana naszego Jezusa Chrystusa, który dla nas, dla naszego zbawienia oddał swoje życie – powiedział.

Zabytkowe barokowe freski z XVIII w. odkryto w krypcie rektoralnego kościoła Przemienienia Pańskiego podczas badań w 2013 roku. Przez ponad 150 lat pozostawały niewidoczne, ponieważ pokryto je pobiałami i zapomniano. Odnowioną kryptę będzie można odwiedzać po Nowym Roku.

Poświęcenie krypty u Pijarów - for. Ks. Łukasz Michalczewski - Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej (60)