STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W 10. ROCZNICĘ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ: MODLIMY SIĘ O WIECZNE ZBAWIENIE DLA WSZYSTKICH OFIAR

Abp Marek Jędraszewski w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej: modlimy się o wieczne zbawienie dla wszystkich ofiar

- Modlimy się o wieczne zbawienie dla wszystkich ofiar tej katastrofy pamiętając jednocześnie o ofiarach zbrodni katyńskiej – mówi abp Marek Jędraszewski zwracając uwagę, że wydarzenia spod Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r., obok śmierci Jana Pawła II, są tymi, które z pierwszej dekady XXI wieku Polacy zapamiętali z minutową dokładnością.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, w drodze do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęła para prezydencka – Lech i Maria Kaczyńscy oraz 94 inne osoby – m.in. wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych i duchownych. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r.

Dziś mija 10 lat od tych tragicznych wydarzeń. Abp Marek Jędraszewski zauważa, że w pierwszej dekadzie XXI wieku, jako polski naród, przeżyliśmy dwa wydarzenia, których datę pamiętamy z minutową dokładnością. Pierwszym jest śmierć Jana Pawła II Wielkiego 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, a drugim jest właśnie tragedia smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. z godz. 8.41.

– Ta katastrofa nas wszystkich po prostu poraziła. Tamte dni, sprzed 10 lat, stały się jedną wielką żałobą narodową – wspomina metropolita krakowski i zauważa, że niestety do dzisiaj nie znamy wszystkich okoliczności tej tragedii. – Tym bardziej modlimy się o wieczne zbawienie dla wszystkich ofiar tej katastrofy pamiętając jednocześnie o ofiarach zbrodni katyńskiej – mówi abp Jędraszewski przypominając, że delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim udawała się do Katynia, żeby oddać hołd bohaterom narodowym bestialsko zamordowanym 70 lat wcześniej.

10. rocznica katastrofy smoleńskiej wypadła w Wielki Piątek, gdy w Kościele katolickim nie odprawia się Mszy św., dlatego w krypcie katedry wawelskiej, w której spoczywa prezydent Lech Kaczyński z żoną, odmówiona została modlitwa, a przy sarkofagu pary prezydenckiej złożono kwiaty. Hołd zmarłym oddał dziś m.in. prezydent Andrzej Duda.

Abp Marek Jędraszewski udał się do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów po zakończeniu wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej w katedrze na Wawelu. Przy sarkofagu śp. Lecha i Marii Kaczyńskich metropolita krakowski złożył wieniec, oddając hołd wszystkim, którzy zginęli 10 lat temu w katastrofie smoleńskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE