STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W KRZESZOWICACH: MÓDLMY SIĘ, BYŚMY MOGLI STAĆ SIĘ MIŁĄ BOGU OFIARĄ ZA ZBAWIENIE ŚWIATA

Abp Marek Jędraszewski w Krzeszowicach: Módlmy się, byśmy mogli stać się miłą Bogu ofiarą za zbawienie świata

- Ilekroć będziemy przychodzili na Eucharystię, ilekroć będziemy korzystali z owoców męki Pana naszego Jezusa Chrystusa, ilekroć będziemy blisko tego świętego miejsca, tylekroć w sposób szczególny mamy się modlić o to, abyśmy dzięki łasce Ducha Świętego sami mogli stać się miłą Bogu ofiarą za zbawienie świata – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w 150. rocznicę konsekracji kościoła św. Marcina w Krzeszowicach.




Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w dniu, w którym wspólnota parafialna świętowała 150. rocznicę konsekracji świątyni. W czasie uroczystości arcybiskup poświęcił nowy ołtarz i ambonę.

W homilii wskazał na wizję proroka Ezechiasza, mówiącą o wodzie wypływającej z ołtarza świątynnego. – Ta wizja spełniła się wtedy, kiedy na swoistym ołtarzu, jakim był krzyż, umierał poza murami Jerozolimy Boży Syn Jezus Chrystus – podkreślił i przypomniał słowa z Listu do Hebrajczyków, mówiące o tym, że ci, którzy nie wierzą w Chrystusa, nie mają prawa korzystać z owoców tej ofiary. – Chrystus ofiarując się Ojcu Niebieskiemu właśnie z wysokości krzyża sprawił, że Jego ciało stało się nową ofiarą dającą życie, a krew, która wypłynęła z Jego przebitego boku, stała się Bożym napojem na życie wieczne – stwierdził metropolita i dodał, że chrześcijanie składają swe ofiary w jedności z ofiarą Zbawiciela. Abp Marek Jędraszewski zauważył, że Eucharystia jest pamiątką tego, co wydarzyło się na ołtarzu Krzyża i dziękczynieniem składanym Bogu za miłość bez miary.

Przywołał słowa kard. Josepha Ratzingera, który wskazywał, że ofiary eucharystycznej nie składali mordercy Jezusa. To On sam złożył siebie w ofierze Bogu Ojcu. „Chrystus oddaje chwałę Bogu przez to, że oddaje siebie samego i wprowadza człowieczeństwo we własną istotę Boga” – pisał kardynał i stwierdzał, że teologia krzyża jest teologią eucharystyczną. „Bez krzyża Eucharystia byłaby pustym obrzędem, a bez Eucharystii krzyż byłby straszliwym, świeckim wydarzeniem” – stwierdzał kard. Joseph Ratzinger. Abp Marek Jędraszewski dodał, że sam krzyż bez Eucharystii nawiązywałby do okrutnego, świeckiego umęczenia niewinnego człowieka, a tymczasem z boku Jezusa wypływają sakramenty, dające życie. – Krzyż i ołtarz łączą się nierozerwalnie ze sobą i stąd tak bardzo często w kościołach katolickich tuż przy ołtarzu stoi krzyż. Tworzą jedność, jedność tej wspaniałej ofiary, poprzez którą Boży Syn na zawsze pojednał nas z Ojcem – podkreślił arcybiskup.

Przypomniał również, że św. Paweł w liście napisanym przed swoją śmiercią wspominał, że jego krew zostanie wylana na ofiarę, także za pogan. – Służyć Bogu w sposób rozumny, to znaczy ofiarować siebie świadomie Bogu za zbawienie świata. Łączyć siebie i swoje dobre czyny z ofiarą Chrystusa – dodał abp Marek Jędraszewski.

Zauważył, że w ten sposób żyli pierwsi chrześcijanie, łącząc swe życie i cierpienie z cierpieniami Jezusa. Niezwykłe świadectwo wiary dał św. Polikarp, który był uczniem św. Jana. Arcybiskup odczytał opis męki św. Polikarpa, wskakując na elementy ofiary eucharystycznej. – Męczeństwo to zostało opisane zatem jako swoista liturgia, jako stawanie się Eucharystią, jako włączenie się przez biskupa Polikarpa w Chrystusową paschę, w Chrystusową mękę. Polikarp jako piękny baranek zostanie złożony Bogu na całopalną ofiarę – skomentował i wskazał na podobieństwo w śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Św. Maksymilian umarł za drugiego człowieka, podobnie jak Chrystus oddał życie za ludzi. Odchodził pośród pieśni pochwalnych, które śpiewał z innymi więźniami. Ciało świętego było niezwykle czyste i promieniujące, a po śmierci został spalony. Arcybiskup podkreślił, że była to radykalna ofiara z siebie, na chwałę Boga. Przypomniał, że w ołtarzach znajdują się święte relikwie i w ten sposób nawiązuje się do tego jak Kościół składał ofiarę Bogu na grobach męczenników. Zakończył słowami z modlitwy z liturgii mszalnej, składanej w dniu świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy koreańskich. – Ilekroć będziemy przychodzili na Eucharystię, ilekroć będziemy korzystali z owoców męki Pana naszego Jezusa Chrystusa, ilekroć będziemy blisko tego świętego miejsca, tylekroć w sposób szczególny mamy się modlić o to, abyśmy dzięki łasce Ducha Świętego sami mogli stać się miłą Bogu ofiarą za zbawienie świata – dodał.

Na zakończenie proboszcz parafii ks. Bogdan Sarniak podziękował arcybiskupowi za sprawowaną Eucharystię w 150. rocznicę konsekracji kościoła i skierowane do zebranych pasterskie słowo. – Szczególnie dziękuję za poświęcenie nowego ołtarza i ambony, na którym będzie ponawiana codziennie Ofiara Chrystusa, a nasza wspólnota będzie się gromadzić wokół Niego. Chcemy przez to umacniać się w wierze, nadziei, miłości oraz umacniać się do dawania świadectwa o Chrystusie w naszym codziennym życiu – powiedział ks. Bogdan Sarniak i podziękował również ofiarodawcom oraz wykonawcom ołtarza. Zapewnił arcybiskupa o modlitwie i poprosił o podpisanie aktu poświęcenia.

Metropolita wręczył złoty medal św. Jana Pawła II organiście Grzegorzowi Klimczakowi w związku z 25-leciem jego posługi i udzielił specjalnego błogosławieństwa jubilatom, którzy przeżyli 60 lat małżeństwa. W związku ze 150. rocznicą konsekracji kościoła Marszałek Województwa Małopolskiego uhonorował parafię św. Marcina w Krzeszowicach złotym medalem Polonia Minor.

150. rocznica konsekracji oraz poświęcenie ołtarza i ambony w parafii św. Marcina w Krzeszowicach

Więcej o parafii św. Marcina w Krzeszowicach w cyklu „W koło archidiecezji”.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE