STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY: MÓDL SIĘ, PRZYJMUJ SWOJE CIERPIENIA I ŁĄCZ JE Z CIERPIENIAMI CHRYSTUSA

Abp Marek Jędraszewski w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny: Módl się, przyjmuj swoje cierpienia i łącz je z cierpieniami Chrystusa

– Te trzy róże mówią ciągle do każdej i każdego z nas: módl się, przyjmuj swoje cierpienia i łącz je z cierpieniami Chrystusa za zbawienie własne i całego świata – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie drugiego odpustu w bazylice św. Floriana, gdzie w bocznym ołtarzu czczona jest Maryja Niepokalana w obrazie Matki Bożej Brzemiennej.



Modlitwę w bazylice św. Floriana rozpoczęto o godz. 12.00 – w Godzinie Łaski – adoracją Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu Matki Bożej Brzemiennej. Na początku liturgii proboszcz parafii św. Floriana zauważył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny to dzień bardzo drogi sercu chrześcijańskiego ludu. – Święto to obchodzone na początku roku liturgicznego w okresie Adwentu rozjaśnia swoim światłem drogę nadziei Kościoła świętego – mówił ks. Łukasz Michalczewski. Przypomniał, że 8 grudnia przypada rocznica powołania abp. Marka Jędraszewskiego na pasterza Archidiecezji Krakowskiej.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że prawda o niepokalanym poczęciu Maryi była wyznawana niemal od początku dziejów Kościoła, chociaż kształt dogmatu przyjęła stosunkowo późno, bo dopiero 8 grudnia 1854 roku. Zaznaczył, że kluczowym słowem bulli papieża Piusa IX Ineffabilis Deus ogłaszającej ten dogmat było „gratia”, czyli „łaska”. Archanioł Gabriel w scenie zwiastowania zwraca się do Maryi słowami: „bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”. W Ewangelii św. Łukasz posłużył się terminem „kecharitomene”. Metropolita krakowski zauważył, że jest to grecki imiesłów pochodzący od czasownika „charitoo”, który znaczy: „przemieniać kogoś przez łaskę, czyniąc go zatem życzliwym i pełnym wdzięku”. „Kecharitomene” znaczy zatem: „uczynię cię albo przeniknę cię łaską”, i to raz na zawsze; już nie da się tego odmienić. – Bóg powołując do istnienia Najświętszą Maryję Panną obdarzył Ją właśnie tą szczególną łaską. Przeniknięta Jego miłością, Jego łaską – zostanie taka zawsze, raz na zawsze – mówił abp Marek Jędraszewski. – To „kecharitomene” jest jakby imieniem Maryi, pokazującym Jej niezwykłość, Jej godność – jedyna z całego rodzaju ludzkiego, wolna od wszelkiego grzechu, począwszy od grzechu pierworodnego, raz na zawsze – dodawał.

Metropolita przywołał objawienia z Montichiari, w czasie których Matka Boża przekazała pielęgniarce Pierinie Gilli przesłanie o Godzinie Łaski, który wypada 8 grudnia o godz. 12.00, a także prawdę o trzech różach: białej, czerwonej i złotej, które symbolizują modlitwę, ofiarę i poświęcenie oraz pokutę, żal i nawrócenie. – Te trzy róże mówią ciągle do każdej i każdego z nas: módl się, przyjmuj swoje cierpienia i łącz je z cierpieniami Chrystusa za zbawienie własne i całego świata. A wszystko dlatego, moi drodzy, bo nie ma większego szczęścia, jak iść w stronę szczęścia, tego szczęścia, gdzie Ona, Niepokalana już jest i na nas czeka – zakończył arcybiskup.

W czasie uroczystości do grona kanoników Kapituły św. Floriana i św. Jana Pawła II zostali włączeni ks. Jan Dziubek (kanonik honorowy) oraz ks. Stanisław Czernik, ks. Łukasz Michalczewski i ks. Rafał Wilkołek (kanonicy gremialni). Proboszcz parafii św. Floriana dziękując za to wyróżnienie obiecał w imieniu wszystkich kapłanów troskę o powierzone im zadania, a szczególnie troskę o krzewienie kultu św. Floriana i św. Jana Pawła II.

Na zakończenie liturgii przedstawicielka parafii podziękowała abp. Markowi Jędraszewskiemu za modlitwę w Godzinie Łaski oraz złożyła życzenia z okazji 8. rocznicy powołania na urząd arcybiskupa metropolity krakowskiego.

Odpust ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Floriana w Krakowie 08.12.2024 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE