STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI Z WIZYTĄ W DOMU SIÓSTR DUSZY CHRYSTUSOWEJ

Abp Marek Jędraszewski z wizytą w domu Sióstr Duszy Chrystusowej

Metropolita krakowski w niedzielę złożył wizytę w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana na Prądniku Białym w Krakowie. Spotkał się m.in. z 103-letnią s. Laurencją Kaczor.
W Dniu Życia Konsekrowanego abp Marek Jędraszewski odwiedził Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana. Na Prądniku Białym w Krakowie mieści się dom generalny zgromadzenia. Od 1980 r. mieszka w nim s. Laurencja Kaczor, która 18 stycznia skończyła 103 lata.

S. Laurencja urodziła się 18 stycznia 1917 r. w Janowicach k Wieliczki. Wstąpiła do Stowarzyszenia ku czci Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w czerwcu 1937 r. Zgromadzenie zakonne zostało zatwierdzone w 1949 r. Siostry ze Stowarzyszenia stopniowo odbywały roczny nowicjat i składały śluby zakonne. S. Laurencja rozpoczęła swój nowicjat w 1953 r. a w 1954 r. złożyła I profesję na ręce Założycielki Sł. B. M. Pauli Zofii Tajber. 2 sierpnia 1958 r. złożyła profesję wieczystą także na ręce Założycielki. M. Paula Tajber zmarła w 1963 r. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny. S. Laurencja jest najdłużej żyjącym świadkiem jej życia. Każdego dnia modli się o beatyfikację Założycielki.

S. Laurencja od roku 1940 do 1961 z roczną przerwą na nowicjat pracowała w ochronkach i przedszkolach Stowarzyszenia a potem Zgromadzenia. Było to jej powołaniem w powołaniu zakonnym. Także w późniejszych latach pomagała w zakonnym przedszkolu i zajmowała się opieką nad dziećmi w rodzinach. Oprócz tego katechizowała, pracowała jako krawcowa i parafialna opiekunka chorych. Kilkakrotnie pełniła posługę przełożonej lokalnej. Od 1980 roku przebywa w domu generalnym w Krakowie.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana jest wspólnotą zakonną działającą apostolsko w Polsce, w Afryce i w Ameryce Północnej, założoną w 1923 r. przez Sługę Bożą Matkę Paulę Zofię Tajber. Celem Zgromadzenia jest szerzenie kultu Najświętszej Duszy Jezusa oraz troska o ludzkie dusze.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE