Po co nam wieńce adwentowe i roratnie lampiony? Skąd się wzięły i od kiedy są nieodłączną częścią oczekiwania na Boże Narodzenie? „Adwent słowem pisany” to podcast, w którym ks. Michał Mroszczak przybliża historię różnych form przeżywania Adwentu oraz symboli z nim związanych. Zapraszamy na pierwszy odcinek!
Piękno nierozerwalnie wiąże się z Adwentem. A skoro w tytule naszych rozważań odnosimy się do słowa, trzeba na samym początku stwierdzić, że słowo może zostać napisane pięknie. Możemy użyć wspaniałej kaligrafii z trudną sztuką zdobień, z wielobarwną iluminacją, aby jak najlepiej wydobyć ze stawianych linii piękno w nich ukryte.
Jest również druga strona, z której warto spojrzeć na piękno tekstu. Jeśli ktoś nie chce bawić się w kaligrafa, może w inny sposób wydobyć piękno ze słowa: takim chociażby sposobem jest przygotowanie tekstu lirycznego. Tekstu, który wzbudzi w słuchaczu niemniejszy zachwyt niż najpiękniej przelana na papier kaligrafia.
Sami jesteśmy też powołani do bycia pięknymi, bo gdy doświadczymy piękna, zaczynamy się czuć powołanymi do odczuwania, myślenia, tworzenia zgodnie z jego harmonią i rytmem. Piękno uwzniośla ludzkie życie. Prowadzi je do harmonii, a w konsekwencji do wiecznego źródła jego przeznaczenia. Traktując o pięknie rzadko uświadamiamy sobie to, iż jest ono również wartością metafizyczną, transcendentną – Bóg jest najwyższym Pięknem. Co więcej: on jest źródłem wszelkiego piękna.
Zapraszamy w poniedziałki i środy o godz. 18.00. Zachęcamy też do śledzenia mediów społecznościowych Archidiecezji Krakowskiej, gdzie będzie można dowiedzieć się jeszcze więcej o kaligrafii i jej tajnikach. Podcastowa playlista dostępna tutaj.
Za pomoc w realizacji nagrania dziękujemy Wyższemu Seminarium Duchownemu Archidiecezji Krakowskiej.