STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ADWENT SŁOWEM PISANY #4

Adwent słowem pisany #4

Po co nam wieńce adwentowe i roratnie lampiony? Skąd się wzięły i od kiedy są nieodłączną częścią oczekiwania na Boże Narodzenie? „Adwent słowem pisany” poza podcastem, w którym ks. Michał Mroszczak przedstawia symbole związane z Adwentem, to także cztery odcinki warsztatów kaligraficznych. W czwartym odcinku dochodzimy wreszcie do sedna naszych spotkań, czyli przygotowania wyjątkowej bożonarodzeniowej kartki.

Nadszedł długo wyczekiwany moment. Przy okazji ostatniej wizyty w pracowni kaligraficznej ks. Mroszczaka, przygotujemy wyjątkową kartkę dla wyjątkowej osoby. Pracę warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej kartki. Spośród szerokiej palety wzorów i motywów warto skoncentrować się na takich, które bezpośrednio wiążą się z Bożym Narodzeniem.

Drugim etapem pisania życzeń i wysyłania kartki świątecznej, jest zdecydowanie się na odpowiednie pióro z właściwą stalówką. Na potrzeby nagrania ks. Michał użył wiecznego pióra ze ściętą stalówką – w takiej konfiguracji zdecydowanie maleje prawdopodobieństwo poplamienia kleksami naszej kartki, a właściwe użycie stalówki zagwarantuje, że czcionka będzie wyraźna, natomiast litery nieco grubsze, a dzięki temu łatwiejsze do odczytania.

Cała kompozycja życzeń oraz zdobników zależą oczywiście od Was drodzy Kaligrafowie. Jeśli litery wzajemnie nachodzą na siebie pomiędzy poszczególnymi wierszami – nie martwcie się tym. To sprawi, że linie piękna wspaniale się uzupełnią i stworzą niesamowity klimat. I pamiętajcie, że jeśli tylko czas oraz siły Wam na to pozwolą, pięknie uzupełnioną kartkę z życzeniami możecie wysłać do większej ilości osób. Ilu obdarowanych – tyle szczerych bożonarodzeniowych uśmiechów J

Wszystkim Wam życzę wiele miłości i spokoju w czasie świąt. Spokój ten łączcie z piękną pasją jaka jest kaligrafia.

Za pomoc w realizacji nagrania dziękujemy Wyższemu Seminarium Duchownemu Archidiecezji Krakowskiej.

Playlista – warsztaty kaligraficzne.

Ks. Michał Mroszczak | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej