STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BÓG MOŻE ROZWIAĆ TWOJE WĄTPLIWOŚCI. TRZECI DZIEŃ REKOLEKCJI AKADEMICKICH

Bóg może rozwiać twoje wątpliwości. Trzeci dzień rekolekcji akademickich

– Bóg jest dla nas wyrozumiały, ale jednocześnie wymagający. Zachęca, byśmy jako uczniowie rzeczywiście mieli w swoim sercu pragnienie, żeby szukać odpowiedzi, żeby rozmawiać, pytać, konfrontować. By te wątpliwości, które gdzieś w naszym sercu są, zostały rozwiane dzięki Jego łasce, o którą warto prosić – mówił o. Łukasz Góra OFMConv w ostatnim dniu rekolekcji akademickich w kolegiacie św. Anny.




We środę homilię wygłosił ks. Andrzej Telus CM, duszpasterz DA „Na Miasteczku”. Zwrócił on uwagę na fragment Listu do Galatów opisujący owoce życia duchowego oraz cielesnego. Rozpoczynające go zdanie może być przetłumaczone w różny sposób, np. „Dajcie się poprowadzić Duchowi Świętemu, a nie pójdziecie za pożądaniami ciała”. Zatem Duch Święty uzdalnia nas do prowadzenia życia duchowego. – Życie w Duchu to jest nasz wybór plus łaska Boża. Dar Ducha Świętego jest dla każdego, nie ma tutaj lepszych czy gorszych. Jeżeli wybieram, jeżeli proszę, to Bóg mi da Ducha. Ale potrzeba nieustannego zapierania się siebie, żeby codziennie iść za głosem Pana – wyjaśnił ksiądz.

Misjonarz nawiązał również do adhortacji papieża Franciszka – „Gaudete et exsultate” – która dotyczy powołania do świętości w obecnych czasach. Ojciec Święty napisał w niej również o uwspółcześnionych owocach życia w Duchu Świętym: poczuciu humoru, śmiałości, zapale, życiu we wspólnocie i życiu w nieustannej modlitwie. Ks. Telus wskazał, iż bardzo ważne jest, by mieć poczucie humoru, czasem „spuścić z siebie trochę powietrza” i nie być nadętym, przekonanym tylko do swoich racji oraz planów, gdyż wtedy wypycha się ze swojego życia Ducha Świętego. Niezwykle ważna jest także śmiałość, szczególnie teraz, gdy zmagamy się z wieloma lękami dotyczącymi m.in. podążania drogą powołania do życia małżeńskiego czy kapłańskiego. Kapłan podkreślił, że Duch Święty uzdalnia nas do tego, by zaufać Bogu, że On powołuje nas do piękny, odpowiedzialnych rzeczy. Również On rozpala w nas zapał, którego potrzebujemy w każdym aspekcie naszego życia – w pracy, na uczelni, w rodzinach i we wspólnotach. Duszpasterz podkreślił, iż życie we wspólnocie nie jest tylko opcją, lecz koniecznością. By nie pogubić się w świecie potrzeba nam razem z innymi poznawać Jezusa, umacniać się i świadczyć o Nim wszędzie tam, gdzie trzeba. A życie w nieustannej modlitwie wcale nie jest niemożliwe. – Wszystko, co robię, robię na chwałę Bożą. Życie w Duchu to nieustanna modlitwa, to nie znaczy, że cały dzień mam klęczeć i podnosić ręce. Wszystko, co robię jest modlitwą: praca, odpoczynek, dyskoteka, spotkania z ludźmi. Robię to na chwałę Bożą – wyjaśnił ks. Telus.

Konferencję dialogowaną na temat wiary i wątpliwości wygłosili o. Łukasz Mężyk OFMConv oraz o. Łukasz Góra OFMConv. Te dwie rzeczywistości przeplatają się w życiu każdego z nas, każdego ucznia Jezusa.  O. Góra  wyjaśnił, iż Jezus nazywał uczniami tych, którzy chodzili za Nim, starali się zachowywać Jego naukę i postępować jak On. Zaś termin „uczeń” zakłada, że ktoś czegoś jeszcze nie umie, czegoś nie rozumie, wątpi i potrzebuje pouczenia. Zatem wątpliwości, które mogą się rodzić, są dla uczniów czymś naturalnym.

Biblijnym przykładem ucznia jest Piotr, którego Jezus wezwał, by wyszedł z łodzi i szedł po wodzie. Gdy już szedł, uląkł się burzy i zaczął tonąć. O. Góra wskazał na proces, który przechodził Piotr – już samo wyjście z łodzi i chodzenie po wodzie z pewnością wiązało się z walką z wątpliwościami, gdyż nie była to normalna sytuacja. Piotr przezwyciężył wątpliwości, doświadczył realnego cudu, a mimo to ogarnęły go wątpliwości. – Kiedy przyjrzelibyśmy się drodze Piotra, co doprowadziło do tego, że on miał w sobie tyle odwagi, żeby wyjść z łodzi, to zobaczylibyśmy, że już wcześniej jest sporo takich wydarzeń, gdy Piotr przełamywał się i robił taki krok wiary. Chociażby nawet sam początek, kiedy Jezus polecił im zarzucić sieci, a Piotr odpowiada, że przez całą noc nic nie złowili, ale na Jego słowo to zrobi. Piotr wyraża konkretne wątpliwości wobec tego, co proponuje mu Jezus, ale na Jego słowo postanawia to wszystko zostawić, przełamać się i pójść dalej – wyjaśniał franciszkanin. Kolejnym przykładem jest spotkanie uczniów ze Zmartwychwstałym. Po trzech latach podążania za Nim, obserwowania cudów, Jego śmierci – oni Go widzą. Jednak mimo doświadczania tych cudów, w ich sercach pojawia się wątpliwość i pytania, jak to jest możliwe.

– Bóg dla nas, jako swoich uczniów, jest wyrozumiały – możemy nie wszystko rozumieć, możemy mieć wątpliwości – ale jednocześnie jest wymagający. Wątpliwości, które mamy w swoim sercu, które odnajdujemy w naszym życiu, są dla nas także wyzwaniem. Ważne jest też to, żeby rozróżnić wątpliwości, które poprzez wiarę możemy przezwyciężać, a także zwątpienie, kiedy po prostu poddajemy się tym wątpliwościom, które rodzą się w naszym sercu. Możemy mieć wątpliwości, a mimo to pójść za Chrystusem, być wiernym Ewangelii i po prostu robić taki krok wiary – zapewniał o. Góra.

O. Mężyk wskazał również na Abrahama, który zaufał Bogu, mimo iż rzeczywistość wokół niego była całkowicie sprzeczna z obietnicami Bożymi. Również na podstawie własnych doświadczeń franciszkanin zachęcał do pełnego zaufania Bogu. – Zaufaj Mu, a On cię będzie prowadził. Zrób krok wiary w swoim życiu, w różnych wydarzeniach, w tych ważnych i mniej ważnych, a On cię będzie prowadził. To Jemu możesz zaufać, a nie sobie, czy swoim zdolnościom czy arcydziełom jakie stworzysz. Zaufaj Bogu, naprawdę – przekonywał.

Franciszkanie zwrócili uwagę na to, że w naszym życiu mogą pojawić się także wątpliwości ku dobremu. O Herodzie jest napisane, iż słuchając nauczania Jana Chrzciciela, odczuwał wątpliwości. Bóg przez tego proroka docierał do serca Heroda i wzbudzał wątpliwości dotyczące jego życia, czy ono na pewno jest dobre. Przykład daje nam również Nikodem, który był nauczycielem wiary, miał dobrze poukładaną wizję wiary, Boga i drugiego człowieka. Słuchając Jezusa, zaczął mieć wątpliwości związane ze swoim pojmowaniem świata. Dlatego ze wszystkimi pytaniami udał się do Jezusa – jest otwarty, szuka prawdy i wchodzi w dialog. – To jest bardzo ważne, że jeśli w naszym sercu pojawiają się wątpliwości, co dla uczniów jest czymś normalnym, mogą dotyczyć one nawet nauczania Kościoła, kwestii związanych z dogmatycznymi sprawami, mogą się pojawiać kwestie życia po śmierci, jakichś spraw związanych z moralnością. Mogą się w moim i twoim sercu pojawiać wątpliwości czy aby na pewno to, co naucza Kościół jest dobre. Te pytania i wątpliwości zostają nam zadane – tłumaczył zakonnik. – Bóg jest dla nas wyrozumiały, ale jednocześnie wymagający. Zachęca, byśmy jako uczniowie rzeczywiście mieli w swoim sercu pragnienie, żeby szukać odpowiedzi, żeby rozmawiać, pytać, konfrontować. By te wątpliwości, które gdzieś w naszym sercu są, zostały rozwiane dzięki Jego łasce, o którą warto prosić – mówił o. Góra. Opowiedział także, że czasami łaska sprawi, że wszystkie wątpliwości znikną i wszystko się ułoży. Natomiast może być tak, że wątpliwości zmuszą nas do poświęcenia czasu na długie rozmowy z kapłanami, z przyjaciółmi, na szukanie artykułów, czytanie książek i słuchanie konferencji. W tym czasie Bóg może nas uleczyć i wytłumaczyć to, co niezrozumiałe.

O. Mężyk podkreślił, iż wiara jest indywidualnym, danym za darmo darem. Jest także łaską, która bazuje na naturze, dlatego od nas zależy, na ile będzie ona mocna. – Mamy wolny wybór, jakie decyzje podejmujemy, czym się codziennie napełniamy, w kogo się wpatrujemy, jakie mamy pragnienia, co mamy w sercu – powiedział franciszkanin.

Kapłani oznajmili, że będąc pasterzami dla innych, dalej są uczniami Chrystusa, którzy mają pytania i wątpliwości. Na końcu nauki poprosili studentów o modlitwę za siebie, za duszpasterzy, którzy na co dzień im towarzyszą oraz za biskupów. Czas pandemii również dla nich jest pełen wątpliwości związanych z życiem duszpasterskim. – Współuczniowie, miejmy dla siebie tę wyrozumiałość, wspierajmy się i szukajmy razem prawdy, szukajmy Boga, który obdarza nas swoją wiarą – zachęcili franciszkanie.

Akademickie rekolekcje na dobry początek „Wierzę, zaradź niedowiarstwu memu”, które odbyły się 12-14 października w kolegiacie św. Anny, po raz pierwszy były skierowane do wszystkich krakowskich duszpasterstw. Nagrania są dostępne na kanale YouTube Kolegiaty: https://www.youtube.com/channel/UCBFrSpcS-WNtQk4u3GXvLqQ

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE