STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BOŻE CIAŁO NA PRĘDÓWCE W KOŚCIELISKU

Boże Ciało na Prędówce w Kościelisku

Świętowanie Bożego Ciała w Kościelisku rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej przy kapliczce na Prędówce. Następnie w uroczystej procesji eucharystycznej, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, wierni przeszli do kościoła parafialnego.

Początek Święta Bożego Ciała sięga roku 1263, kiedy to w Bolsenie we Włoszech pewien kapłan, wątpiący w rzeczywistą przemianę chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, wziął hostię do ręki, a ta zaczęła krwawić. Korporał, przechowywany do dziś w katedrze w pobliskim Orvieto, jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. Dotąd widać na nim plamy. W czasie procesji Bożego Ciała obnosi się ten korporał zamiast monstrancji. W 1264 r. papież Urban IV ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła.

Ks. Arkadiusz Zych