STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JAN ZAJĄC: JEZUS NIE NALEŻY DO PRZESZŁOŚCI, ALE ŻYJE W TERAŹNIEJSZOŚCI

Bp Jan Zając: Jezus nie należy do przeszłości, ale żyje w teraźniejszości

– On nie tylko powrócił do życia, ale On jest samym życiem. Jest Synem Bożym, jest żywy. Jezus nie należy do przeszłości, ale żyje w teraźniejszości. Jest wiecznym dzisiaj Boga samego – mówił bp Jan Zając w czasie Wigilii Paschalnej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Bp Jan Zając: Jezus nie należy do przeszłości, ale żyje w teraźniejszości

Bp Jan Zając zwrócił uwagę, że wydarzenie nocy zmartwychwstania nie tylko zmieniło życie kobiet, które odkryły pusty grób, ale odmieniło losy całej ludzkości. – On nie tylko powrócił do życia, ale On jest samym życiem. Jest Synem Bożym, jest żywy. Jezus nie należy do przeszłości, ale żyje w teraźniejszości. Jest wiecznym dzisiaj Boga samego – mówił biskup podkreślając, że ta nowość Boga ukazuje się jako zwycięstwo nad grzechem, złem, śmiercią – nad tym wszystkim, co gnębi życie i czyni je mniej ludzkim.

Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zauważył, że troski dnia codziennego związane m.in. z epidemią powodują, że człowiek popada w smutek, a nawet w rozpacz. – Tam jest śmierć. Nie szukajmy tam Chrystusa, który przecież żyje – mówił bp Jan Zając i prosił, by tej nocy nie zamykać się na nowość, którą Bóg pragnie wnieść w życie człowieka. – Nie zamykajmy się w sobie, nie traćmy ufności, nigdy nie ulegajmy zniechęceniu, bo nie ma takiej sytuacji, której Bóg nie mógłby odmienić, nie ma takiego grzechu, którego nie mógłby przebaczyć, jeśli tylko na Niego się otworzymy – mówił biskup zachęcając do otwartości na dary Zmartwychwstałego.

Bp Jan Zając zwrócił uwagę, że Kościół w centrum liturgii Wigilii Paschalnej stawia obrzęd wyrzeczenia się zła i szatana i wyznania wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. – Siostro i bracie, zgódź się, aby zmartwychwstały Jezus wszedł w twoje życie. Przyjmij Go z ufnością. On jest życiem. Jeśli dotąd byłeś od Niego daleko, to zbliż się z wiarą – przyjmie cię z otwartymi ramionami. Jeśli jesteś obojętny, zaryzykuj – nie rozczarujesz się. Tylko zaufaj. A jeśli zdaje ci się, że trudno ci iść za Nim, nie lękaj się, powierz się Jemu i bądź pewien, że On jest blisko ciebie, jest z tobą i obdarzy cię pokojem, którego szukasz. Wzmocni cię siłą, by żyć tak, jak On chce – mówił biskup do zgromadzonych w Łagiewnikach.

– Nie bójcie się ciemności, nienawiści, śmierci, szatana. Chrystus już to wszystko pokonał. Dzisiaj Pan i Zbawiciel przynosi nam pokój i radość życia – mówił honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i podkreślał, że każdy wierzący musi być świadkiem zmartwychwstałego Jezusa w świecie. – Niech tej nocy wszystkie nasze serca na nowo otworzą się na przyjęcie daru Bożej radości, Bożego pokoju, Bożego miłosierdzia – zakończył bp Jan Zając.

Po liturgii Wigilii Paschalnej wokół Bazyliki Bożego Miłosierdzia przeszła procesja rezurekcyjna.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
fot. Facebook I Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Galeria

ZOBACZ TAKŻE