STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / CHRYSTUS WAS WYBRAŁ, OKAZUJĄC WAM SWĄ WIELKĄ ŁASKĘ. MSZA ŚW. Z OKAZJI 25. ROCZNICY ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH KAPŁANÓW ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ, DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ I SOSNOWIECKIEJ ORAZ KSIĘŻY SALETYNÓW

Chrystus Was wybrał, okazując Wam Swą wielką łaskę. Msza św. z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Sosnowieckiej oraz Księży Saletynów

– Dziś, po dwudziestu pięciu latach, kiedy każdy z was czyni rachunek sumienia ze swego służenia Chrystusowi i dorastania do tego, że Chrystus nazwał każdego z Was swoim przyjacielem, należy uświadomić sobie, że to On was wybrał i okazał wam Swą łaskę - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Sosnowieckiej oraz Księży Saletynów.
Na początku uroczystej Eucharystii ksiądz Dariusz Ostrowski powitał wszystkich zebranych i przypomniał okoliczności święceń kapłańskich braci obchodzących swój jubileusz. Ćwierć wieku temu pięćdziesięciu jeden młodzieńców wstąpiło do stanu duchownego, przez cały ten czas towarzyszył im patron rocznika: bł. Michał Kozal. Ksiądz Dariusz Ostrowski stwierdził, że Pan prowadził ich różnymi drogami: niektórzy spośród kapłanów posługują w Ameryce, na Wschodzie, na Kaszubach lub pozostali w swojej diecezji. Przekonanie o świętych obcowaniu pozwala wierzyć w to, że na uroczystej Mszy św. znajdują się również księża, którzy odeszli już do Pana.
– Pragniemy dziś podziękować Miłosiernemu Bogu za zaufanie jakim nas obdarzył, powołując do kapłaństwa. Z wdzięcznością w sercu będziemy sprawować tę Najświętsza Ofiarę za wierność podjętym zobowiązaniom – dodał. Podkreślił, że wszyscy zebrani jubilaci obejmą swoją modlitwą dobroczyńców i ludzi, którzy spotkali na swojej kapłańskiej drodze.

W homilii skierowanej do zebranych metropolita krakowski odwołał się do fragmentu z Dziejów Apostolskich, w którym pojawia się postać Judasza. Poszedł on swoją drogą, nie był wiernym uczniem kroczącym za Jezusem.  Arcybiskup stwierdził, że wobec tej zdrady na miejsce Judasza musiał się pojawić nowy świadek Chrystusa. Św. Piotr nakreślił dla niego jasne kryteria: ze względu na to, że miał być uczestnikiem tego, co dotyczyło Chrystusowego nauczania, powinien on być osobą, która przebywała ze Zbawicielem i widziała Jego dzieła. W swojej mowie w Wieczerniku Jezus jednoznacznie wskazuje, że aby być Jego świadkiem należy wejść w tajemnicę miłości Trójcy Świętej. Konsekwencją tego jest heroiczne zachowywanie przykazań.
– To przedziwne uczestnictwo w tajemnicy Trójcy Świętej obdarza apostołów, a potem kapłanów pełną radością. Takiej radości świat nie jest w stanie dać, bo wypływa ona z głębi naszego serca. Jest to pokój Boży, który wypływa z nas samych i zadatek wiecznego szczęścia – powiedział arcybiskup. Stwierdził, że w Chrystusie można trwać tylko wtedy gdy się z Niego czerpie, jak latorośl z winnego krzewu. Jezus daje swoim uczniom przykazanie by kochali miłością wierną, heroiczną, nawet męczeńską.  Metropolita odwołał się do słów Zbawiciela: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”, stwierdził że kierował się nimi patron rocznika: bł. bp Michał Kozal, męczennik który oddał życie za Kościół, wiarę i swych braci. Arcybiskup wskazał, że to Jezus wybrał do swej posługi każdego spośród kapłanów obchodzących jubileusz. –Tu się otwiera ogromna przestrzeń pokory, wdzięczności, zachęty do wierności każdego dnia i każdej godziny życia. A wszystko po to, by Ojciec Niebieski dał wam to o co Go poprosicie w imię Chrystusa. Dla siebie, Kościoła, dla zbawienia świata – powiedział.

Na zakończenie Eucharystii ks. Dariusz Ostrowski w imieniu księży obchodzących swój jubileusz podziękował metropolicie krakowskiemu za obecność i przewodniczenie Mszy św., wyraził wdzięczność wychowawcom, przełożonym seminaryjnym za trudy wychowania i wprowadzenie w kapłańskie życie oraz koncelebransom za jedność w kapłańskiej wspólnocie.

W 2019 roku srebrny jubileusz kapłaństwa obchodzą księża z rocznika bł. bp Michała Kozala, męczennika z Dachau: ks. Józef Bednarczyk, ks. Adam Bieniek, ks. Marian Błaszczyk, ks. Zdzisław Błaszczyk, ks. Krzysztof Bogdał, ks. Bogdan Brodowski, ks. Rafał Brzuchański, ks. Robert Chrząszcz, ks. Krzysztof Cojda, ks. Jerzy Czerwień, ks. Paweł Danek, ks. Jan Dziubek, ks. Jerzy Gibas, ks. Krzysztof Grabiec, ks. Piotr Grotowski, ks. Dariusz Guziak, ks. Stanisław Joneczko, ks. Robert Jańczyk, ks. Sławomir Kozioł, ks. Przemysław Mardyła, ks. Leszek Mateja, ks. Ryszard Matuszyk, ks. Zygmunt Mizia, ks. Piotr Mozdyniewicz, ks. Krzysztof Mucha, ks. Robert Nęcek, ks. Grzegorz Odrzywołek, ks. Dariusz Ostrowski, ks. Piotr Pietrasina, ks. Rafał Piórkowski, ks. Zbigniew Piwowar, ks. Zbigniew Pluta, ks. Dariusz Raś, ks. Krzyszof Rudzik, ks. Leszek Semik, ks. Piotra Sobala, ks. Mirosław Sołtysek, ks. Robert Stanuszek, ks. Piotr Studnicki, ks. Andrzej Ścisłowicz, ks. Zbigniew Ścisłowicz, ks. Tadeusz Tokarz, ks. Mirosław Tosza, ks. Aleksander Wójtowicz, ks. Władysław Zapotoczny, ks. Bogdan Zbroja, ks. Grzegorz Ziental, ks. Jarosław Borucki MS, ks. Rafał Frąckowiak MS, ks. Janusz Kruch, ks. Jacek Ocieczek MS, ks. Andrzej Rozum MS, ks. Adam Sowa MS. W wieczności rocznicę święceń kapłańskich świętują: ks. Józef Antalczyk, ks. Jacek Wieczorkiewicz.

FOTORELACJA

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Msza św. z okazji 25. rocznicy święceń księży Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Katedra Wawelska | Abp Marek Jędraszewski, 14.05.2019 r.

ZOBACZ TAKŻE