STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DAR DLA SYRYJSKIEJ WSPÓLNOTY Z HOMS. POŚWIĘCENIE IKONY ŚW. JANA PAWŁA II

Dar dla syryjskiej wspólnoty z Homs. Poświęcenie ikony św. Jana Pawła II

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3, abp Marek Jędraszewski poświęcił niezwykłą ikonę św. Jana Pawła II, która wkrótce wyruszy w podróż do greko-katolickiej katedry w Homs.

Dar dla syryjskiej wspólnoty z Homs. Poświęcenie ikony św. Jana Pawła II

– Ikona jest współczesna. Chcieliśmy pokazać Jana Pawła II jako świętego pokoju – mówił o. Zygfryd Kot SI, prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”. Zastanawialiśmy się, jak namalować współczesnego świętego w stylu wschodnim. Ostatecznie, przedstawiliśmy go nie w stroju pontyfikalnym, ale jako tego, który sprawuje Eucharystię. Papież ubrany jest w ornat z pretekstą, na której widać oliwne gałązki – symbol pokoju. Sam ornat wykonaliśmy w barwach złoto-zielono-żółtych, kolorach nadziei – tłumaczył zakonnik.  – Ojciec Święty ma na palcu pierścień pontyfikalny, na głowie mitrę, w lewej dłoni trzyma pastorał z krzyżem, a prawą błogosławi. Jego twarz wpatrzona jest w widza, a wzrok pokazuje nam prawdziwą miłość do Pana Boga – dodał.

Pomysł napisania ikony i obdarowania nią wspólnoty z Homs wyszedł z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu. Nad dziełem przez ponad rok pracowała 15-osobowa grupa, która również modliła się za prześladowanych w Syrii chrześcijan. – Nie chcieliśmy pomagać tylko materialnie. Postanowiliśmy wesprzeć także ducha – podkreśla o. Kot i zwraca uwagę, że w tle ikony widać dwa obiekty sakralne związane z Janem Pawłem II: katedrę na Wawelu i bazylikę św. Piotra.

Przed poświęceniem ikony, metropolita krakowski podzielił się doświadczeniem swojej podróży do Syrii. – Widziałem Homs. Kilka dzielnic wyglądało jak Warszawa po powstaniu. Dla mieszkających tam chrześcijan ważne jest to, że nie są sami, i że inni się za nich modlą, wspierają, solidaryzują. Pobyt tam sprawił na mnie wielkie niezapomniane wrażenie. Jestem wdzięczny i gratuluję tego pięknego dzieła – powiedział.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE