STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: AUTOPREZENTACJA TRÓJCY. ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY, ROK A

Dobra Nowina: Autoprezentacja Trójcy. Rozważanie na Uroczystość Najświętszej Trójcy, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!Dziś Uroczystość Trójcy przenajświętszej. Bóg mówi do nas: „Oto ja, poznajcie mnie”. Najpierw poznajcie mnie jako Ojca. Takim przed wiekami przedstawił się Narodowi Starego Przymierza — Izraelitom. Powiedział im: „Jestem Ojcem każdego z was, ale zanim się nim stałem, poślubiłem waszą matkę — Naród Wybrany”. I pierwsze czytanie, jakie dziś usłyszymy, pochodzące z Księgi Wyjścia, jest właśnie pewnego rodzaju autoprezentacją Boga — Oblubieńca, który prezentuje swe walory wobec oblubienicy — Narodu Wybranego.

Najpierw pokazuje swą potęgę, siłę i moc, pokonując bożki egipskie na czele z faraonem. Pokazuje w ten sposób, że jest silny i jest w stanie ochronić swą wybrankę, zapewnić jej bezpieczeństwo. Potem Bóg demonstruje, że jest w stanie wyżywić swą oblubienicę nawet w warunkach pustynnych, potrafi zapobiec jej troskom związanym z doczesną egzystencją. A na Synaju, gdzie rozmawia z Mojżeszem, jak słyszeliśmy w pierwszym czytaniu, przedstawia mu się jako „miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność, zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia, przebaczający niegodziwość, niewierność, grzech…”. Mojżesz prosi Go więc, by Ten szedł pośród narodu żydowskiego. To swoiste „zaślubiny” Boga ze swą wybranką — Izraelem.

Te zaślubiny polegają na zawarciu przymierza. Bóg „rozbija namiot” pośród swego ludu, czyli zamieszkuje na zawsze ze swą oblubienicą. A jaki jest ten Bóg? Jakiego męża poślubia Izrael? Jaki będzie Ojcem ich dzieci?

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska

 

ZOBACZ TAKŻE