STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: RECEPTA NA SZCZĘŚCIE. ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, ROK C

Dobra Nowina: Recepta na szczęście. Rozważanie na Uroczystość Wszystkich Świętych, Rok C

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Każdy człowiek naturalnie poszukuje szczęścia. Tak stworzone jest nasze serce, że szukamy pełni. Każdy w inny sposób to szczęście postrzega, w inny sposób stara się je posiąść. Jedni gromadzą majątki, upatrując w posiadanych dobrach swojego szczęścia. Inni walczą o zdrowie, uważając, że szczęście jest wtedy, kiedy człowiek nie cierpi, kiedy jest zdrowy, kiedy omijają go jakieś nieszczęścia. Jeszcze inni widzą szczęście w relacji, w relacji do ludzi, których kochają, w relacji miłości, szczęście w rodzinie.

Jest wszakże tylko jeden problem. W żadnym z tych miejsc szczęścia pewnego znaleźć się nie da. Bardzo trafnie zdiagnozował, czy ocenił to jeden z naszych wieszczy, Cyprian Kamil Norwid, mówiąc: „Zawsze – zemści się na tobie: BRAK!…/ Piętnem globu tego – niedostatek”. Serce człowieka jest zbyt głębokie, by mogło zapełnić je jakiekolwiek szczęście doczesne, jakiekolwiek szczęście tutaj na ziemi, jakkolwiek rozumiane. Czy jesteśmy zatem skazani za wieczne nieszczęście? Czy jesteśmy skazani zatem na wieczne poszukiwanie?

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska