STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: WSZYSTKO JEST ŁASKĄ. ROZWAŻANIE NA IV NIEDZIELĘ PO NARODZENIU PAŃSKIM, ROK C

Dobra Nowina: Wszystko jest łaską. Rozważanie na IV Niedzielę po Narodzeniu Pańskim, Rok C

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, wikariusza parafii św. Barbary w Libiążu, katechetę i dekanalnego duszpasterza młodzieży oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!Będąc jeszcze w seminarium, jako kleryk czytałem książkę francuskiego pisarza Bernanosa pt. „Pamiętnik wiejskiego proboszcza”. To opowieść o francuskim księdzu, pełnym zapału i gorliwości, który trafia na totalnie zapuszczoną religijnie parafię i trochę jak św. Jan Vianney próbuje ją ożywić duchowo.

Posługuje się w tym zarówno nowatorskimi metodami duszpasterskimi, jak i głęboką modlitwą. Swą kapłańską gorliwość przypłaca utratą zdrowia i cierpieniem, które de facto kończy jego dosyć krótkie życie. Odchodząc z tego świata nie ma jednak okazji cieszyć się jakimś sukcesem duszpasterskim. Można powiedzieć, że parafianie, poza nielicznymi wyjątkami, wcale nie stoją się pobożniejsi, a on sam umiera w cierpieniu. Ot, dosyć smutna historia i pewnie w ogóle bym jej nie zapamiętał, gdyby nie ostatnie słowa tego umierającego proboszcza. Ten człowiek, który, po ludzku patrząc, doznał całkowitej porażki życiowej, niemal nic nie osiągnął i na dodatek umiera w bólu, na łożu śmierci wypowiada niezwykłe zdanie: „Wszystko jest łaską”… No właśnie. Wszystko jest łaską! Wszystko jest darem Bożym! Zarówno to, co zwiemy dobrem, sukcesem, zwycięstwem, jak i to, co jest cierpieniem, złem, porażką. Wszystko jest darem Boga i jest Jego łaską! Tymczasem czy tak to odbieramy w rzeczywistości?

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE