STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / GALA WRĘCZENIA STATUETEK „MIŁOSIERNY SAMARYTANIN ROKU”

Gala wręczenia statuetek „Miłosierny Samarytanin Roku”

W piątkowy wieczór w Auli św. Jana Pawła II odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek „Miłosierny Samarytanin Roku”. Nagrody zostały przyznane już po raz szesnasty. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowało Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Jak podkreślił na początku gali o. Stanisław Wysocki z Wolontariatu św. Eliasza, wszyscy nagrodzeni piszą współcześnie nową Ewangelię o Miłosiernym Samarytaninie. – To Samarytanie XXI wieku – powiedział i dodał, że plebiscyt jest hołdem i żywym pomnikiem św. Jana Pawła II.

Kandydatury, tradycyjnie, można było zgłaszać w dwóch kategoriach. W pierwszej poszukiwani byli pracownicy służby zdrowia, dla których pomoc chorym jest powołaniem, a nie tylko codziennym wykonywaniem obowiązków.

Pośród medyków wyróżnieni zostali:

  • dr n. med. Patrycja Mensah-Glanowska
  • dr n. med. Marian Kopciuch
  • dr n. med. Małgorzata Woś
  • dr n. med. Piotr Sołtysiak
  • lek. med. Alina Sobczak

W drugiej kategorii nagradzane są osoby, które bezinteresownie, z potrzeby serca, służą pomocą drugiemu człowiekowi. W piątek wyróżniania odebrali:

  • Judyta Sowa
  • Anna Piątek – Czajka
  • Przemysław Barczentewicz

Podczas gali specjalne podziękowania odebrały także osoby szczególnie zaangażowane w pomoc Ukraińcom: Małgorzata Małek, Anna Kosiorowska, Jacek Stawoski i Henryk Dziedzic oraz wolontariusze Wolontariatu św. Eliasza (organizatora plebiscytu), którzy od pierwszych dni wojny opiekowali się już ok. 50 rodzinami uchodźców.

Ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w swoim krótkim słowie, jakie skierował do zebranych w Auli przypomniał, że laureatką Plebiscytu jest Helenka Kmieć. Poinformował, że w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczynają się procedury związane z procesem beatyfikacyjnym i życzył wszystkim, by szli jej śladami.

Z kolei ks. Zbigniew Bielas, rektor łagiewnickiego Sanktuarium gratulując nagrodzonym wskazał na drogę kroczenia 14 uczynkami miłosierdzia. – Na Bramie Miłosierdzia, która stoi przed naszą Bazyliką, są one wszystkie wypisane. Zawsze mówię Pielgrzymom, którzy do nas przybywają, by tam stanęli, popatrzyli, a może nawet zrobili sobie zdjęcie i pomyśleli, jak w swoim życiu wypełniają wskazówki, które tam są zawarte – mówił.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
ZOBACZ TAKŻE