STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „JEST TO SZCZEGÓLNY ROK. PO TRZYKROĆ SZCZEGÓLNY”.

„Jest to szczególny rok. Po trzykroć szczególny”.

Trzy zakony franciszkańskie, które mają swoje wyższe seminaria duchowne w Krakowie, 1 października rozpoczęły wspólne kształcenie swoich kleryków. Jedynie wychowywać będą osobno, wg własnych tradycji.
Na inaugurację nowego roku akademickiego oprócz studentów i wykładowców przybyli również trzej prowincjałowie oraz rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII, do którego seminaria są agregowane.

„Jest to szczególny rok. Po trzykroć szczególny. Po pierwsze, dzisiaj wchodzi w życie Konstytucja dla Nauki. Po drugie, kilka miesięcy temu pp. Franciszek podpisał Konstytucję apostolską ‘Veritatis Gaudium’ o uniwersytetach i wydziałach kościelnych. Po trzecie, to nasza pierwsza, wspólna franciszkańska inauguracja. Tak się z niej cieszę” – mówił ks. prof. Arkadiusz Baron, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII.

„Jest to historyczne wydarzenie. Również dla nas, dla Uniwersytetu (…). Myślę, że inni będą dołączać się do tej inicjatywy. Zdanie Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii ‘kto nie jest przeciwko wam, ten jest z wami’ jest takie Franciszkowe. I bardzo potrzebne dzisiaj w naszym Kościele, w naszej ojczyźnie, gdzie jest tyle podziałów, tyle uprzedzeń. Wy z waszą duchowością franciszkańską, z waszym „Pokój i Dobro” będziecie na pewno wzbogacać i Uniwersytet” – podkreślał ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII.

Najczęściej powtarzanym terminem podczas uroczystości było słowo „jedność”. Po raz pierwszy padło ono już po znaku krzyża, na początku Eucharystii z ust o. Alojzego Warota OFM, rektora, gospodarza tegorocznej inauguracji. Potem było ono odmieniane przez wszystkie przypadki przez wszystkich gości publicznie zabierających głos.

„Ważna jest jedność tych, którzy głoszą Chrystusa, abyśmy stanowili jedno dla ewangelizacji. Warto, trzeba podejmować różnego rodzaju wysiłki, aby się zbliżać do siebie, aby wspólnie razem kroczyć, aby pokazywać i realizować jedność, o którą modlił się Chrystus i której pragnął też św. Franciszek” – mówił z przekonaniem prowincjał o. Marian Gołąb OFMConv.

„Nasza współpraca stała się radosną rzeczywistością i pełną nadziei (…). Pod sztandarem UPJPII możemy tworzyć studium franciszkańskie, możemy tej współpracy uczyć się. Możemy być ludźmi przekonania, ludźmi sumienia i tymi, którzy wiedzą, że mogą budować świat chrześcijański, franciszkański, Królestwo Boże w jedności i w głębokiej współpracy” – wyrażał nadzieję prowincjał o. Tomasz Żak OFMCap.

Rektor o. Mariusz Orczykowski OFMConv przypomniał najnowszą historię współpracy zakonów franciszkańskich w Krakowie, zaś rektor o. Augustyn Chwałek OFMcap przedstawił strukturę studiów nowej inicjatywy. Z kolei trzeci z rektorów o. Alojzy Warot OFM nową rzeczywistość podsumował słowami byłego prezydenta Czech Vaclava Hawla: „Nadzieja nie opiera się na jakiejkolwiek kalkulacji, że w przyszłości wszystko poukłada się dobrze, ale na wewnętrznym przekonaniu, że to co robimy ma sens”.

Prowincjał o. Jacek Koman OFM przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że ‘wiedza i mądrość szukają przymierza ze świętością’ i życzył wszystkim klerykom, aby razem z wiedzą i mądrością szukali świętości, która jest celem w życiu każdego wierzącego człowieka.

„Dziś świat potrzebuje nas, ale potrzebuje autentycznych świadków prawdy, którą będziecie odkrywać, poznawać, przyjmować. Potrzebuje też autentycznych świadków obecności św. Franciszka we współczesnym świecie. Abyście przygotowywali, kształtowali wasze serca wg mądrości Bożej, wiedzy ludzkiej i świętości” – dodał.

Rektor UPJPII oddał w opiekę nowy rok akademicki św. Janowi Pawłowi II, patronowi uniwersytetu, i błogosławionym męczennikom franciszkańskim, pierwszym absolwentom uczelni wyniesionym na ołtarze: Zbigniewowi Strzałkowskiemu i Michałowi Tomaszkowi.

W tym roku wykład inauguracyjny wygłosił o. dr hab. Adam Sikora OFM z Uniwersytetu Poznańskiego nt. drogi wiary umiłowanego ucznia Jezusa w świetle Czwartej Ewangelii.

 

O. Jan Maria Szewek OFMConv
Fot. O. Jan Maria Szewek OFMConv

Galeria

ZOBACZ TAKŻE