STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JODŁA PRZED OKNEM PAPIESKIM PACHNIE NOWOSĄDECKIMI LASAMI

Jodła przed Oknem Papieskim pachnie nowosądeckimi lasami

Tegoroczną choinkę przed Okno Papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie przywieźli leśnicy z Nadleśnictwa Nawojowa. Blisko 20 metrowa jodła została przywieziona na plac przed Domem Biskupów Krakowskich we wtorek 11 grudnia br., tuż przed północą. Dziś będzie ubierana w ozdoby. Uroczyste rozświetlenie choinki przez abpa Marka Jędraszewskiego odbędzie się w sobotę, 15 grudnia br. o godz. 16.30, ale radosna zabawa będzie trwała od 15.00, na którą metropolita krakowski szczególnie zaprasza dzieci.

Jodła przed Oknem Papieskim pachnie nowosądeckimi lasami

Nadleśnictwo Nawojowa jest jednym z 16 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, która jest wieloletnim Mecenasem wydarzenia „Choinka przed Oknem Papieskim”. W tym roku choinka przed słynnym oknem stanęła po raz 12. Po osadzeniu drzewa w specjalnej rurze choinka ma wysokość ok. 18 metrów.

Na tegoroczną, najsłynniejszą w Krakowie choinkę, nawojowscy leśnicy wybrali jodłę o pięknej, rozbudowanej koronie i – można rzec – nienagannej sylwetce. Drzewo o grubym, gęstym i lśniącym igliwiu rosło w miejscowości Maciejowa w Gminie Łabowa, w lasach leśnictwa Barnowiec.

Jest piękna i pachnie nowosądeckimi lasami. To dar polskich leśników na Święta Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że w ten piękny czas uraduje serca dzieci, krakowian i turystów – powiedział Tomasz Romanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa.

Nadleśnictwo Nawojowa słynie w Polsce z najpiękniejszych drzewostanów jodłowych. Udział jodły w składzie gatunkowym tego Nadleśnictwa wynosi ponad 52 proc. i jest jednym z największych w Polsce. Tak doskonały wynik hodowlany jodły zawdzięczamy nawojowskim leśnikom, którzy stwarzają sprzyjające warunki do rozwoju tego delikatnego i wrażliwego na niesprzyjające warunki gatunku drzewa. Warunki siedliskowe, temperatury, a także wielkie akcje zalesieniowe z lat 50. i 60. zaowocowały szczególnie dorodnymi drzewostanami jodłowymi, którymi możemy się dziś cieszyć i z których możemy korzystać.

W sobotę, 15 grudnia br. odbędzie się uroczystość zaświecenia światełek na choince. Specjalny sygnał do rozświetlenia udekorowanego drzewa bożonarodzeniowego da Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nawojowa, który wykona „Fanfarę Honorową”. Zespół, który tworzą leśnicy kultywuje piękne polskie tradycje łowieckie wykonując sygnały myśliwskie i utwory muzyki myśliwskiej. Jego kierownikiem jest Bartłomiej Sołtys, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa.

Leśnicy serdecznie zapraszają! Darz Bór!

Zdzisława Kot-Malinowska, RDLP w Krakowie
oraz Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

ZOBACZ TAKŻE