STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. DZIWISZ: DZIŚ STANĘLIŚMY W POLSCE WOBEC NOWEGO OSTRZEŻENIA

Kard. Dziwisz: dziś stanęliśmy w Polsce wobec nowego ostrzeżenia

- Dziś stanęliśmy w Polsce wobec nowego ostrzeżenia, że niewłaściwe używanie wolności prowadzi ku śmierci – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas nabożeństwa ekumenicznego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, nawiązując do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Krakowski metropolita senior podkreślał, że chrześcijanie winni jednoznacznie wystąpić przeciw „wszelkim przejawom nienawiści”. W Sanktuarium św. Jana Pawła II zgromadzili się liderzy Kościołów i wspólnot chrześcijańskich skupionych w krakowskim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Dziwisz: dziś stanęliśmy w Polsce wobec nowego ostrzeżenia

Pierwsze kazanie wygłosił ks. Piotr Włosinowicz z Kościoła Polskokatolickiego. Przedstawił zgromadzonym trudną sytuację chrześcijan z Indonezji, którzy są autorami tegorocznych modlitw ekumenicznych. Podkreślał, że mimo prześladowań pragną dochować wierności Chrystusowi i modlą się, zjednoczeni pod krzyżem, by położyć kres niesprawiedliwości i przemocy. „Lekarstwem jest dążenie do sprawiedliwości, czyli życie w prawdzie. To wezwanie powinni usłyszeć wszyscy Polacy, zwłaszcza politycy” – mówił duchowny i wezwał do modlitwy o jedność dla wszystkich Polaków.

Kard. Dziwisz przywołał List św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte” i podkreślił za papieżem, że wobec głębi kryzysu moralnego, w jakim znalazła się ludzkość, potrzebne są „zdecydowane i planowe działania” chrześcijan.

„Dziś stanęliśmy w Polsce wobec nowego ostrzeżenia, że inne używanie wolności prowadzi ku śmierci. Wstrząsnęło nami zabójstwo prezydenta Gdańska, pana Pawła Adamowicza” – wyznał hierarcha. Dodał, że utożsamia się z treścią oświadczenia Polskiej Rady Ekumenicznej, które głosi: „Te tragiczne wydarzenia pokazały ponownie konflikty i głębokie podziały obecne w naszej Ojczyźnie, naszych Kościołach, wspólnotach, ale też rodzinach. Jako Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej chcemy jednoznacznie wystąpić przeciwko wszelkim przejawom nienawiści, w tym mowie nienawiści obecnej w debacie publicznej”.

Kard. Dziwisz mówił ponadto, że jedność buduje się przez „miłosierdzie słów i czynów”. „Cieszę się, że w Krakowie rodzą się wspólne, ekumeniczne działania służące ubogim, próbujące tak wyrażać troskę o nich, by była ona jednocześnie wyrazem szacunku dla ich ludzkiej godności, braterskim dzieleniem się z nimi ze świadomością, że oni w zamian ofiarowują nam swoje dary duchowe, szansę służenia Panu Jezusowi” – zaznaczył.

Na zakończenie hierarcha wezwał do modlitwy o poprawę wzajemnych relacji, zatrzymanie spirali nienawiści, a także do modlitwy za tych, którzy „doznają bólu i go zadają”. „Duszą ekumenizmu jest nawrócenie serca i wspólna modlitwa. Niech zatem modlitwa zbliża nas do Boga i do siebie nawzajem” – podsumował.

Podczas nabożeństwa wierni uroczyście odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Zbierane były ofiary dla chrześcijan prześladowanych.

Nabożeństwa ekumeniczne będą się odbywać również w świątyniach katolickich, w Ewangelickim Kościele Metodystycznym oraz w Kościele ewangelicko-augsburskim. Parafia prawosławna zaprasza w środę na akatyst, a Klub Inteligencji Katolickiej, na zakończenie cyklu modlitw, organizuje ekumeniczne kolędowanie ze wspólnotą namArka.

Organizatorami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Krakowie są: Archidiecezja Krakowska, krakowski oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Głos na Pustyni, Taizé Kraków WAJ, Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie, wspólnota namARKA, wspólnota Chemin Neuf oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II.

 

KAI
Fot. Magdalena Dobrzyniak | krakow.gosc.pl

ZOBACZ TAKŻE