STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. DZIWISZ W ROSTKOWIE: NIE WARTO ŻYĆ BANALNIE

Kard. Dziwisz w Rostkowie: Nie warto żyć banalnie

- Nie warto żyć banalnie, byle jak. Nie warto egoistycznie zamykać się w sobie. Nie warto beztrosko ulegać słabościom i zachciankom. Natomiast warto wypływać na głębię. Warto stawiać sobie cele i dążyć do nich wytrwale - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w Rostkowie podczas Mszy św. z okazji 450-lecia śmierci św. Stanisława Kostki.Homilię rozpoczął od przypomnienia postaci św. Stanisława Kostki. Podkreślił, iż mimo że ten młody święty zostawił po sobie niewiele notatek, to jego życie jest najwspanialszą księgą, z której możemy uczyć się jak żyć.

– W centrum jego krótkiego życia był Bóg, wypełniający przestrzeń serca młodego człowieka. To była dla niego ewangeliczna skała i fundament. To była dla niego drogocenna perła i skarb. Wiara w żywego Boga i zafascynowanie Jezusem Chrystusem nadawało kształt jego duchowości i praktykom pobożności.

Kardynał zaznaczył, że mądrość Stanisława miała wiele wymiarów. Zorganizował on swoje życie nie według własnych planów, ani nie według upodobań rodziny, ale wsłuchując się w głos Boga.

– Spełnienie woli Bożej było dla niego najważniejsze, bo ono przygotowuje człowieka na całą wieczność. Parafrazując słowa dwunastoletniego Jezusa z odczytanej dziś Ewangelii, możemy włożyć w usta Stanisława podobne słowa kierowane do rodziców, zwłaszcza ojca, nie rozumiejących jego wyboru i decyzji: Dlaczego nie pozwalacie mi wstąpić i kroczyć drogą zakonnego i kapłańskiego powołania? Czyż nie wiecie, że powinienem być w tym, co należy do Boga i Jego spraw?

Hierarcha przypomniał, że pragnienie kroczenia Bożą drogą i realizowania Jego woli było w sercu młodziutkiego Stanisława tak silne, że przeszedł pieszo pół Europy – z Wiednia do Rzymu – by je zrealizować. Zmarł dziesięć miesięcy później.

– Po ludzku patrząc i sądząc, Stanisław nie dokonał żadnej wielkiej rzeczy. Ale logika Ewangelii i jej kryteria wielkości człowieka są odmienne od ludzkiej logiki. Swoją żarliwą miłością Boga i Matki Najświętszej, swoim krótkim życiem zakończonym przedwczesną śmiercią, Stanisław Kostka przemówił doniośle do całego Kościoła i świata. Dzięki gęstej sieci szkół jezuickich był przedstawiany na całym świecie jako wzór do naśladowania i dlatego stał się jednym z najbardziej znanych Polaków.

W dalszych słowach homilii kardynał, zastanawiając się, co mógłby dziś młodym Polakom powiedzieć św. Stanisław, powiedział:
– Niewątpliwie chciałby powiedzieć, że nie warto żyć banalnie, byle jak. Nie warto egoistycznie zamykać się w sobie. Nie warto beztrosko ulegać słabościom i zachciankom. Natomiast warto wypływać na głębię. Warto stawiać sobie cele i dążyć do nich wytrwale. Warto żyć dla innych i ostatecznie dla Boga, bo zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, a więc do miłości, i to do miłości na wieki.

Kard. Dziwisz przypomniał także, że Karol Wojtyła znał życie św. Stanisława. Gdy przyjechał na studia do Krakowa zamieszkał z ojcem na terenie parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach. Podczas studiów w Rzymie wielokrotnie modlił się u grobu św. Stanisława, który mijał po drodze na uczelnię. Hierarcha podkreślił, że mimo iż ci dwaj urodzili się w zupełnie innych epokach i ich życie ułożyło się zgoła odmiennie, możemy doszukać się wielu podobieństw u św. Jana Pawła II i św. Stanisława Kostki. Oboje stawiali sobie wysokie cele, oboje odkryli powołanie kapłańskie, za którym poszli, oboje swoje drogi zakończyli w Rzymie.
– Święty z Rostkowa i Święty z Wadowic pozostali w Wiecznym Mieście, a ich świętość ubogaca cały Kościół.

Na koniec homilii kard. Stanisław Dziwisz wezwał wiernych, by sprawy naszej ojczyzny i swoje osobiste powierzali Panu Bogu przez wstawiennictwo tych dwóch świętych.
– Niech święci Stanisław Kostka i Jan Paweł II wstawiają się za nami u Bożego tronu, byśmy również i my dorastali do świętości, do życia na wieki w Bogu.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Andrea Nardotto

Galeria

ZOBACZ TAKŻE