STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. DZIWISZ: ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA ZAPOWIADA NASZE ZMARTWYCHWSTANIE. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Kard. Dziwisz: Zmartwychwstanie Jezusa zapowiada nasze zmartwychwstanie. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

- Zmartwychwstanie Jezusa było i jest największym wydarzeniem w dziejach świata i człowieka na ziemi, odmieniło bowiem na zawsze bieg ludzkiej historii.- mówił kardynał Stanisław Dziwisz w Bazylice Mariackiej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Kard. Dziwisz: Zmartwychwstanie Jezusa zapowiada nasze zmartwychwstanie. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

W homilii, kardynał zauważył, że Ewangelia nie opisuje samej sceny zmartwychwstania, ale reakcję świata na prawdę o wydarzeniach Wielkiej Nocy.
– Ta centralna tajemnica wiary stała się i nie przestaje być najważniejszą prawdą chrześcijańskiego orędzia. Zmartwychwstały Pan wnosi w nasze życie światło, odsłania przed nami sens swojej męki i śmierci, do której nie należy ostatnie słowo.

Ostatecznym przeznaczeniem człowieka jest życie wieczne. Aby mieć w nim udział, trzeba przyjąć Ewangelię jako program życia. Kardynał dodał, że św. Paweł zwracał szczególną uwagę na więź miedzy Chrystusem, a wszystkimi, którzy w Niego wierzą, podkreślając w swoich listach, że jeśli razem z Nim umarliśmy, będziemy mieć udział w Jego zmartwychwstaniu.
– Bracia i siostry, oby wewnętrzne, głębokie doświadczenie św. Pawła stało się także naszym doświadczeniem. Oby nam towarzyszyła zawsze świadomość, do jakiej głębi wiary jesteśmy wszyscy wezwani na mocy chrztu i przynależności do zmartwychwstałego Pana!

Hierarcha ostrzegał przed skupianiem się wyłącznie na materialnych i ziemskich sprawach. Ostatecznym celem chrześcijanina jest niebo.
– Dziś w sposób szczególny otwiera się przed nami horyzont czekającej nas przyszłości – nowego i pełnego życia, które nie będzie miało końca.

Na zakończenie homilii, metropolita senior przypomniał, że Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca w sobotni wieczór kończącej się Oktawy Wielkiej Nocy i zacytował słowa jego ostatniego wielkanocnego orędzia:

„Umiłowani Bracia i Siostry, […]
dzisiaj, w Święto Zmartwychwstania,
my także powtarzamy
z wszystkimi chrześcijanami na świecie:
zostań z nami, Jezu,
ukrzyżowany i zmartwychwstały!
Zostań z nami, wierny Przyjacielu i pewna ostojo
ludzkości kroczącej drogami czasu!
Ty, żywe Słowo Ojca,
napełnij ufnością i nadzieją tych, którzy szukają
prawdziwego sensu swojej egzystencji.
Ty, Chlebie życia wiecznego, nasyć człowieka
głodnego prawdy, wolności,
sprawiedliwości i pokoju. […]

Potrzebujemy Ciebie, zmartwychwstały Panie,
także i my, ludzie trzeciego tysiąclecia!
Zostań z nami teraz i po wszystkie czasy. […]
Prosimy Cię, wspieraj nas w drodze.
W Ciebie wierzymy, w Tobie pokładamy nadzieję,
bo Ty jeden masz słowa życia wiecznego”.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot., Video Br. Dawid Bujas | Archidiecezja Krakowska

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Bazylice Mariackiej | Kard. Stanisław Dziwisz, 21.04.2019 r.

ZOBACZ TAKŻE