STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ DO MŁODYCH: BĄDŹCIE MOCNI I DOJRZALI W WIERZE

Kard. Stanisław Dziwisz do młodych: Bądźcie mocni i dojrzali w wierze

– Niech Duch Święty, którego przyjmiecie i Jego dary pomogą wam, byście byli mocni w wierze, dojrzali w wierze i świadczyli swym życiem o Jezusie Chrystusie – mówił do młodych kard. Stanisław Dziwisz podczas bierzmowania w parafii św. Stanisława Kostki w Kwaczale.

Na początku Mszy św. głos zabrali rodzice młodych, którzy powitali kardynała i poprosili go o udzielenie ich dzieciom sakramentu bierzmowania. – Pragniemy, by dzięki twej posłudze Duch Święty zstąpił na tych młodych ludzi, aby stali się dojrzałymi świadkami Chrystusa i nabrali odwagi do mężnego wyznawania wiary – powiedział przedstawiciel rodziców.

W homilii kardynał przypominał okoliczności pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II. Na Placu Zwycięstwa papież wołał: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. Ta głośna modlitwa została wysłuchana, a Ojciec Święty przeprowadził Polskę i inne kraje od komunizmu do wolności. Matka Boża Fatimska żądała, by Rosja została poświęcona Jej sercu. Tę wolę spełnił właśnie św. Jan Paweł II. – Modlimy się dziś tymi samymi słowami: „Niech zstąpi duch Twój!” – podkreślił kardynał.

Duch Święty zstąpił na apostołów w postaci ognistych języków, gdy przebywali z Maryją w Wieczerniku. Wtedy napełnił apostołów swymi darami i dał im swą moc, dzięki której wyszli, by głosić Ewangelię. – To wszystko dokona się także dziś tutaj. Prosimy Ducha Świętego, by umocnił dziś was, podobnie jak umocnił apostołów. Bierzmowanie to umocnienie wiary – zauważył kardynał.

Wskazał, że należy uczęszczać na katechizację, by poznawać Pismo Święte, a przez to samego Chrystusa. „Kto mnie miłuje, będzie zachowywał moje przykazania” – powiedział Jezus. Kard. Stanisław Dziwisz przyznał, że wymaga to siły i mocy, ponieważ młodzi ludzie wchodzą w okres różnych trudności, a każdy człowiek jest narażony na słabości. – Wiara pomaga, by wola była mocna, żeby człowiek mógł wypełniać Boże przykazania, a przez to miłować Boga – zaznaczył kardynał. Podkreślił, że młodzi ludzie powinni dawać świadectwo poprzez właściwe postępowanie. – Potrzeba w dzisiejszym świecie świadectwa. Potrzeba go także w środowiskach młodych – powiedział. Dodał, że młodzi potrzebują światła Ducha Świętego, by z mądrością wybrać właściwą drogę życiową.

Przypominał, że św. Jan Paweł II otrzymał od swego ojca modlitwę do Ducha Świętego, którą odmawiał codziennie, nawet jako papież. Duch Święty dawał mu siłę, moc i odwagę, by jako Ojciec Święty mógł odważnie głosić Chrystusa. Św. Jan Paweł II modlił się do Ducha Świętego i do Boga poprzez Maryję. – Kto się modli, inaczej widzi życie. Temu się inaczej życie układa – podkreślił kardynał. Poprosił młodych, by nie zapominali nigdy o spowiedzi i Eucharystii. – Niech Duch Święty, którego przyjmiecie, Jego dary pomogą wam, byście byli mocni w wierze, dojrzali w wierze i świadczyli swym życiem o Jezusie Chrystusie – zakończył kard. Stanisław Dziwisz.

Bierzmowanie w parafii św. Stanisława Kostki w Kwaczale 25.04.2023 r.