STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ: UKAZUJMY NASZYM MŁODYM PIĘKNO CHRZEŚCIJAŃSKIEGO ŻYCIA

Kard. Stanisław Dziwisz: Ukazujmy naszym młodym piękno chrześcijańskiego życia

– Dziś w Europie i w Polsce toczy się walka o duszę młodego pokolenia. Ukazujmy naszym młodym piękno chrześcijańskiego życia. Chrystus i Jego Ewangelia mogą naprawdę zafascynować młodych, jeżeli dostrzegą żywe wzorce wiary pośród nas, wśród swoich rodziców, nauczycieli i duszpasterzy. To nasza odpowiedzialność – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie uroczystości 100-lecia obecności salezjanów w Skawie.

Kard. Stanisław Dziwisz: Ukazujmy naszym młodym piękno chrześcijańskiego życia

W czasie homilii kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę, że założyciel Towarzystwa św. Franciszka Salezego św. Jan Bosko zwracał szczególną uwagę na ubogą i zaniedbaną młodzież. – Chciał jej pełni człowieczeństwa, dlatego wyprowadzał młodych z nędzy i ubóstwa, zapewniał im godne warunki życia, dbał o ich wykształcenie, zdobycie zawodu, a przede wszystkim o pełny wzrost ich życia chrześcijańskiego. Taka integralna metoda wychowawcza przynosiła wspaniałe owoce i tylko Bóg wie, ilu młodych ludzi wyrosło i nadal wyrasta na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli dzięki charyzmatowi św. Jana Bosko, przejętemu przez zgromadzenie księży salezjanów – mówił metropolita senior.

Wieloletni osobisty papieski sekretarz zauważył, że Karol Wojtyła jako młody student i robotnik mieszkał w salezjańskiej parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w krakowskich Dębnikach. Znalazł się wiec w kręgu duchowego oddziaływania synów św. Jana Bosko. Po wielu latach, w 1988 roku, już jako Jan Paweł II, pisał w liście apostolskim w setną rocznicę śmierci św. Jana Bosko: „Wychowawca naprawdę kocha i wychowuje młodzież, kiedy wskazuje jej wyższe ideały i kiedy towarzyszy jej na trudnej drodze codziennego dojrzewania życiowych decyzji” (Juvenum patris, n. 19).

– Wiemy, jak bardzo św. Janowi Pawłowi II zależało na formacji młodych ludzi. Ta posługa już w latach krakowskich była w centrum jego posługi duszpasterskiej, a potem swoje polskie doświadczenie jako Papież przeniósł na grunt Kościoła powszechnego – mówił kard. Dziwisz wskazując na jedną z najbardziej znaczących i owocnych inicjatyw duszpasterskich współczesnego Kościoła, jakimi są Światowe Dni Młodzieży. – Jan Paweł II stawiał młodzieży wysokie wymagania, bo w pierwszym rzędzie samemu sobie stawiał wymagania. Żył ideałem miłości i służby Bogu i człowiekowi i taki ideał ukazywał młodym, towarzysząc im w niełatwym dorastaniu do tego ideału. Takie zostawił wszystkim nam dziedzictwo i takie zadanie – dodawał metropolita senior.

Kardynał podkreślił, że życie salezjańskiej parafii powinny charakteryzować – biorąc pod uwagę duchowość i charyzmat św. Jana Bosko oraz jego duchowych synów – Eucharystia jako centrum życia wspólnoty, żywe nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny, praca wśród młodzieży oraz pełnienie woli Bożej w codziennym i zwyczajnym życiu małżeńskim i rodzinnym, w wypełnianiu obowiązków zawodowych i społecznych. – Dziś w Europie i w Polsce toczy się walka o duszę młodego pokolenia. Ukazujmy naszym młodym piękno chrześcijańskiego życia. Chrystus i Jego Ewangelia mogą naprawdę zafascynować młodych, jeżeli dostrzegą żywe wzorce wiary pośród nas, wśród swoich rodziców, nauczycieli i duszpasterzy. To nasza odpowiedzialność – mówił kard. Dziwisz.

Na zakończenie metropolita senior podziękował za sto lat obecności, pracy i świadectwa księży salezjanów w Skawie, ale także wyraził wdzięczność za wszystko, co synowie św. Jana Bosko wnieśli i nadal wnoszą w życie Archidiecezji Krakowskiej.

Pierwszy salezjanin na stałe przybył do Skawy w listopadzie 1920 roku. 1 października 1942 roku abp Adam Stefan Sapieha erygował w Skawie parafię pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE