STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOBIECA PRZESTRZEŃ W KOŚCIELE. PO CO I GDZIE JEJ SZUKAĆ?

Kobieca przestrzeń w Kościele. Po co i gdzie jej szukać?

Po co formacja skierowana do kobiet? Co może dać i gdzie jej szukać? Na te pytania w przededniu Dnia Kobiet odpowiadamy wraz z Duszpasterstwem Kobiet Archidiecezji Krakowskiej.




078 marca. Dzień, w którym na ulicach miast i miejscowości częściej niż zwykle dostrzec można kobiety z kwiatkami w rękach. Dzień Kobiet. Dlaczego jest ważny? – Zatrzymujemy i zdajemy sobie sprawę z obecności kobiet, które nam towarzyszą – odpowiada ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz kobiet Archidiecezji Krakowskiej.

Dodaje jednak, że podejście Kościoła znacząco odbiega od komercji, którą proponuje się 8 marca. – Kościół o kwestie kobiecości dba nieustannie. Rola kobiety jest ciągle obecna, każdego dnia, myśląc o małżonkach, o rodzinie. Kościół widzi kobiety i zawsze, nie tylko, że dowartościowuje – bo myślę, że kobieta nie potrzebuje dowartościowywania, dlatego, że tą wartość nosi sama w sobie – ale też towarzyszy rozwojowi kobiecości na różnych drogach – wyjaśnia.

Troszczyć się o siebie nawzajem

W Archidiecezji Krakowskiej działa coraz więcej wspólnot, dedykowanych paniom. To już nie tylko Żywy Różaniec, ale m.in. wspólnoty żon, które formują się przy parafiach. Jednoczy je Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Krakowskiej. – Troska o kobietę, pochylenie się nad nią są bardzo ważne, aby jej nie stracić z przestrzeni Kościoła. Duszpasterstwo ma scalać różne działania, różne wspólnoty, ale jednocześnie pozwolić na odrębność każdej z nich – tłumaczy jego koordynatorka, Rozalia Klima.

Celem jest wyjście do wszystkich kobiet. Bez względu na wiek, pochodzenie, status społeczny czy historię ich życia. – Tak jak Maryja zatroszczyła się o swoją kuzynkę Elżbietę, tak i my musimy wychodzić do innych kobiet i troszczyć się o siebie nawzajem, docierać do tych, które nie zawsze są w Kościele, które poszukują czy są odrzucone – dodaje.

Przestrzeń dla kobiet w sercu Krakowa

Służyć temu mają cykliczne spotkania w krakowskiej bazylice św. Floriana. W każdy drugi poniedziałek miesiąca jest okazja do modlitwy i formacji w kobiecym gronie. Rozpoczyna go wieczorna Msza św. o godz. 18.30, a kontynuacją są konferencja i adoracja Najświętszego Sakramentu.

„Kobieta u źródeł” – to hasło towarzyszy formacji duszpasterstwa, a nauki dla jego członkiń głosi dominikanka, s. Małgorzata Lekan OP. Tematyka jest różnorodna. W tym roku duszpasterstwo zatrzymuje się m.in. nad kwestią pewności siebie, samotności, kobiecej przyjaźni, relacji z córkami czy językiem miłości. – Kobieta potrzebuje odnaleźć się indywidualnie w przestrzeni Kościoła i zrozumieć swoją tożsamość, godność i misję – mówi Rozalia Klima.

Wdzięczność, radość i towarzyszenie

Co daje wspólnota, skierowana wprost do kobiet? Koordynatorka duszpasterstwa podkreśla, że bycie częścią duszpasterstwa budzi w niej przede wszystkim wdzięczność Bogu. – Za to, że stawia mnie pośród innych kobiet, które bardzo często potrzebują podzielić się swoimi problemami, ale i radością bycia kobietą w Kościele – dodaje, odpowiadając na pytanie. Zachęca przy tym do włączania się w działania Duszpasterstwa Kobiet Archidiecezji Krakowskiej. Zaproszenie kierowane jest nie tylko do pań, ale także do kapłanów, którzy chcieliby stworzyć przestrzeń do takiej formacji w swoich parafiach. – Myślę, że tutaj takim wyzwaniem dla nas jest taka umiejętność towarzyszenia i właściwego rozeznawania – wskazuje ks. dr Paweł Gałuszka.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 10 marca, a uczestniczki będą pochylać się nad dylematem: więź czy wolność? Po Eucharystii, konferencji i adoracji wieczór zwieńczą pogaduchy przy herbacie. Z okazji Dnia Kobiet duszpasterstwo zachęca również do organizacji w swoich lokalnych społecznościach adoracji. Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie-Bieżanowie czy kaplica w Staniątkach – to m.in. stąd płynie zaproszenie do wspólnej modlitwy tego dnia.

Realizować swoją kobiecość na co dzień

Czego duszpasterz kobiet życzy z okazji Dnia Kobiet? – Radości z realizacji tej swojej kobiecości na co dzień, niezależnie czy to jest kobiecość związana z byciem żoną, siostrą zakonną, matką, osobą stanu wolnego. Życzę radości i przekonania, że to życie jest powodem do szczęścia. Chyba tak najprościej – odpowiada.

Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Krakowskiej działa od roku 2019. Jest częścią Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej lub na profilu na Facebooku.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE