STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOŚCIÓŁ STACYJNY PRZENAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY: NAJWIĘKSZĄ GODNOŚCIĄ JEST BYCIE UCZNIEM, NAJWIĘKSZĄ WARTOŚCIĄ – UMIEJĘTNOŚĆ SŁUCHANIA

Kościół stacyjny Przenajświętszej Trójcy: Największą godnością jest bycie uczniem, największą wartością – umiejętność słuchania

- Największą godnością jest bycie uczniem, największą wartością jest umiejętność słuchania. Pytania, które Pan Bóg stawia o nasze życie, o nas, o nasze relacje do innych, do Pana Boga, mogą odmieniać nasze życie - mówił o. Dawid Kusz OP.
Na początku homilii o. Dawid Kusz OP nawiązał do Ewangelii, w której Jezus wymieniał nadużycia duchowych przewodników Izraela. W ich postawie występował rozdział między nauczaniem a życiem i przesadne dążenie do zaszczytów. Chrystus mówił, że należy przełamać model, który prezentują faryzeusze, dla których bycie nauczycielem jest postrzegane jako godność dająca przywileje i specyficzną wartość, która przykrywa niedoskonałość. O. Kusz przypominał słowa św. Augustyna, który mówił do wiernych „Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem”. Jezus w Ewangelii stwierdzał, że nie można nazywać nikogo mistrzem, by wskazać, że pierwszą i najważniejszą godnością w Kościele jest bycie uczniem, a najważniejszą wartością umiejętność słuchania. Zbawiciel mówił do swych uczniów, by nie byli podczas modlitwy gadatliwi jak poganie. Bóg w czasie rozmowy z człowiekiem stawia mu pytania i kieruje do niego prośby. – Dlatego największą godnością jest bycie uczniem, największą wartością jest umiejętność słuchania. Pytania, które Pan Bóg stawia o nasze życie, o nas, o nasze relacje do innych, do Pana Boga, mogą odmieniać nasze życie, chronić nas przed obłudą i przesadnym dążeniem do zaszczytów i godności – zakończył o. Dawid Kusz OP.

Rzymskim kościołem stacyjnym z wtorku II tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika św. Balbiny na Awentynie. W Krakowie odpowiada jej bazylika Przenajświętszej Trójcy, która należy do zakonu dominikanów. Współczesna świątynia została wzniesiona na miejscu gotyckiej, która spłonęła podczas pożaru Krakowa w 1850 roku. Znajduje się w niej m.in.: grób św. Jacka Odrowąża i płyta nagrobna księcia Leszka Czarnego. Jan Paweł II podczas pielgrzymek do ojczyzny dwukrotnie odwiedził ten kościół: w 1991 i 2002 roku.

IMG_9725

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE