STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOŚCIÓŁ STACYJNY ŚW. MIKOŁAJA: O DOCHOWANIU WIERNOŚCI BOGU I MODLITWIE PEŁNEJ UFNOŚCI

Kościół stacyjny św. Mikołaja: O dochowaniu wierności Bogu i modlitwie pełnej ufności

- Wspomnienie świętych męczenników, których czcimy dziś w Eucharystii nasuwa nam myśl, byśmy byli mocni w wierze w tych szczególnych dniach, gdy dotyka nas doświadczenie epidemii - mówił ks. Bronisław Fidelus podczas Mszy św. w stacyjnym kościele św. Mikołaja w Krakowie.
Na początku homilii ks. Bronisław Fidelus przypomniał, że od trzech lat w Krakowie wierni pielgrzymują do kościołów stacyjnych, by rozważać mękę i śmierć Jezusa. Nabożeństwo jest nawiązaniem do tradycji przyjętych przez pierwszych chrześcijan, zostało przywrócone w Rzymie przez Jana Pawła II.

Chrystus przed rozpoczęciem nauczania udał się na pustynię, gdzie przez modlitwę i pokutę przygotowywał się do swej działalności. Dla wielu chrześcijan nawrócenie jest trudne, ponieważ uważają, że żyją dobrze. – Do stałego nawracania jest powołany każdy człowiek. Jego początkiem jest zobaczenie własnych słabości, grzechów nawet małych i codziennych: wszystkiego, co nas od Boga oddziela – powiedział ks. Fidelus. Przypomniał, że Kościół nakłania do nawrócenia poprzez modlitwę, post i jałmużnę. Stwierdził, że w okresie Wielkiego Postu należy pogłębiać Modlitwę Pańską, w której Jezus pozwala ludziom Boga nazywać Ojcem. – Jak ojciec ziemski patrzy na swoje dziecko z miłością i chętnie odpowiada na jego najdrobniejszą prośbę, to samo czyni nasz Ojciec niebieski z nami, swoimi dziećmi – powiedział. Stwierdził, że modlitwy powinny być przepełnione ufnością do Boga.

Kościołem stacyjnym w Rzymie jest Bazylika Czterech Świętych Męczenników, poświęcona męczennikom, którzy pozostali wierni Bogu i nie chcieli na ołtarzu cesarskim zapalić kadzidła. Ks. Fidelus zauważył, że współczesny Kościół również wydaje męczenników, a chrześcijanie nadal są prześladowani. Należy bronić swej wiary i nie dać się zwieść fałszywym bożkom. – Wspomnienie świętych męczenników, których czcimy dziś w Eucharystii nasuwa nam myśl, byśmy byli mocni w wierze w tych szczególnych dniach, gdy dotyka nas doświadczenie epidemii – powiedział. Wskazał, że w tych trudnych chwilach należy z ufnością modlić się do Boga Ojca.

Kościołem stacyjnym w poniedziałek IV tygodnia Wielkiego Postu jest Bazylika Czterech Świętych Męczenników położona na wzgórzu Celio. W Krakowie odpowiada jej: kościół św. Mikołaja, jedna z najstarszych świątyń na tym terenie. Już w XI w. wzmiankowany był jako drewniana kaplica, a od XII w. jako murowany kościół. Opiekę sprawowali nad nim benedyktyni tynieccy, którzy w 1456 r. oddali kościół wraz z uposażeniem Uniwersytetowi Krakowskiemu. 13 kwietnia 1884 r., ochrzczona została w nim Emilia Kaczorowska, mama Karola Wojtyły. Parafia św. Mikołaja może się poszczycić krzyżem ołtarzowym, przy którym papież Jan Paweł II i papież Benedykt XVI odprawiali Msze Święte podczas swych wizyt w Krakowie.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE