STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KRAKOWSCY RYCERZE KOLUMBA Z POMOCĄ UKRAINIE

Krakowscy Rycerze Kolumba z pomocą Ukrainie

Rycerze Kolumba działający w Krakowie we współpracy z Centrum św. Jana Pawła II na Białych Morzach w minionych dniach przygotowali kolejne 3500 paczek, które zostały wysłane do najbardziej potrzebujących w Ukrainie.

Z nowym rokiem Rycerze Kolumba działający w Krakowie ponownie przystąpili do przygotowania paczek dla udręczonej wojną Ukrainy. Jest to inicjatywa, która od marca 2022 roku odbywa się w różnych miastach w całej Polsce, tam gdzie działają Rycerze Kolumba. Nie jest to jedyna inicjatywa niesienia pomocy humanitarnej Ukrainie. Rycerze Kolumba z Polski i Ukrainy ściśle współpracują na wielu polach.

Oprócz Rycerzy Kolumba w krakowskiej akcji wzięli udział również liczni wolontariusze m.in. rodziny i przyjaciele Braci Rycerzy, uczniowie krakowskich szkół, a także wolontariusze Fundacji Ignatianum. Warto odnotować również obecność uchodźców z Ukrainy, którzy zwracali uwagę, że w ten sposób mogą pomóc swoim rodakom. Łącznie w akcję zaangażowało się około 80 osób.

– Już po raz czwarty od wybuchu wojny pakujemy paczki dla Braci i Sióstr z Ukrainy. Jest to nasza odpowiedź na ludzki dramat, który od ponad 10 miesięcy dzieje się w Ukrainie. Oprócz modlitwy o pokój, którą stale prowadzą Rycerze Kolumba, to jedyna rzecz, którą możemy zrobić, aby ją wspomóc. Jest to nasza odpowiedź na apele o pomoc, szczególnie humanitarną. W naszych paczkach znalazły się podstawowe produkty żywnościowe i artykuły długoterminowe m.in. mąka, cukier, ryż, kasza, konserwy, słodycze, płatki śniadaniowe, zupy w proszku, oraz chemia i kosmetyki. W ten sposób wyrażamy naszą solidarność i okazujemy wsparcie narodowi ukraińskiemu, który walczy w niesprawiedliwej wojnie – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz, lider wspólnoty Rycerzy działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i koordynator projektu.

– To wielka radość, że tyle osób chce nieść pomoc. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej edycji pakowania paczek. Szczególne podziękowania kierujemy do Centrum Jana Pawła II i ks. Tomasza Szopy, Kustosza Sanktuarium, za udostępnienie nam po raz kolejny przestrzeni magazynowej, która znów służy wielkiemu dobru. Dla nas jako Rycerzy Kolumba organizacja takiego wydarzenia to wypełnienie zasad jakimi się kierujemy: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa” – dodaje.

Jest to już czwarta inicjatywa tego typu przeprowadzona przez Rycerzy Kolumba w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach. Dotychczas przygotowano 9,5 tysięcy paczek z żywnością, produktami dla dzieci, chemią i kosmetykami.

Podobne akcje, dzięki międzynarodowej współpracy Rycerzy i przy wsparciu finansowym Funduszu Solidarności z Ukrainą, odbywają się w kilkudziesięciu różnych miastach w Polsce, w których działają Rycerze Kolumba: m.in. w Warszawie, Radomiu, Częstochowie.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą ok.  7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 33 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem –  abp Wacław Depo.

Rycerze Kolumba