STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KS. MAREK DZIEWIECKI: EMOCJE POKAZUJĄ PRAWDĘ O NASZEJ SYTUACJI ŻYCIOWEJ

Ks. Marek Dziewiecki: emocje pokazują prawdę o naszej sytuacji życiowej

W środę wieczorem odbył się kolejny odcinek cyklu internetowej ewangelizacji pod hasłem #TenWKtórym. - Emocje są jak „termometr życia”, pokazują prawdę o naszej sytuacji życiowej - mówił do jego uczestników ks. Marek Dziewiecki - niekwestionowany autorytet w dziedzinie psychologii, wykładowca oraz rekolekcjonista.

Ks. Marek Dziewiecki: emocje pokazują prawdę o naszej sytuacji życiowej

Podczas prelekcji duchowny zwrócił uwagę, że emocje są wielkim darem dla człowieka, ale trzeba je dobrze rozumieć. – Emocje dają nam informację nie tylko o stanie naszego zdrowia psychicznego, ale także uświadamiają nam, jak się mamy w przestrzeniach związanych z duchowością, moralnością, życiem zawodowym czy rodzinnym – wskazał.

Dodał przy tym, że człowiek jest stworzeniem, które myśli i przeżywa, jednak wiadomości pochodzące od mózgu mogą być mylące. – Możemy go tak niemądrze używać, że będziemy oszukiwać samych siebie, że mamy się dobrze – na przykład będąc uzależnionym. I w ten sposób nie jesteśmy nawet bliscy prawdy o tym, co się z nami dzieje. W przypadku emocji nie mamy takiej władzy. One wykrzykują prawdę i dlatego są naszym przyjacielem – mówił.

Ks. Dziewiecki podkreślił też, że nie wolno dzielić emocji na negatywne czy pozytywne. – Mogą być emocje radosne i smutne czy przyjemne lub dręczące, ale wszystkie są pozytywne. Dlaczego? Bo to dręczące, jeśli mam uczucie nienawiści do jakieś osoby, ale pozytywne jest w tym to, że mój organizm wysyła mi przez emocje informacje o tym stanie, co powinno mnie mobilizować do pracy nad sobą – nauczał, przestrzegając, że klasyfikowanie emocji jako negatywne sprawia, że część z nich ludzie zagłuszają i nie mogą odpowiednio poznać siebie.

Zaznaczył przy tym, że emocje nie podlegają ocenie moralnej. – Emocjami nie da się zgrzeszyć, bo one same przychodzą i odchodzą i nie są wynikiem naszej świadomej decyzji. Co innego z czynami, które mogą one powodować. Za nie biorę całkowitą odpowiedzialność i wiąże się to z tym czy mądrze przeżywam emocje, umiem je rozpoznawać, zrozumieć i właściwie na nie odpowiedzieć, nie poddając się ich kierowaniu – powiedział.

W swojej prelekcji kapłan uwypuklił, że niedojrzałość emocjonalna człowieka polega na tym, że ucieka on od emocji bolesnych, co często prowadzi do uzależnień. Na zakończenie zastanawiał się także czy miłość to uczucie. – Oczywiście, że nie ma miłości bez uczuć i emocji. Ale istotą miłości nie jest uczucie. Kiedy kocham to zawsze przeżywam uczucia, ale się nimi nie kieruję. Co więcej, tylko ten może prawdziwie kochać, kto nad emocjami panuje i nie myli postawy miłości z uczuciami, które jej nieodłącznie towarzyszą – podsumował.

Inicjatywę #TenWKtórym organizują dwie chrześcijańskie księgarnie – Tolle.pl i Gloria24.pl. Akcja to cykl spotkań z autorami ciekawych książek, którzy podczas transmisji na żywo w mediach społecznościowych dzielą się swoim doświadczeniem, przeżywaniem duchowości i odpowiedziami na pytania, jakie codziennie podsuwa życie.

W poprzednich odcinkach o odkrywaniu talentów mówił o. Łukasz Buksa OFM, o problemach rodzicielskich opowiadał Jacek Pulikowski, Marta i Marek Babik doradzali jak w prawidłowy sposób komunikować się w związku, Marcin Jakimowicz podpowiadał, co zrobić, aby modlitwa była skuteczna, a Marek Zaremba odkrywał tajniki zdrowego żywienia według św. Hildegardy.

 

KAI
Fot. Łukasz Kaczyński

ZOBACZ TAKŻE