Ks. prof. Andrzej Witko został mianowany przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku ks. Józefa Andrzeja Nowobilskiego, który pełnił funkcję dyrektora placówki przez ostatnich 25 lat.
Ks. prof. dr hab. Andrzej Witko jest historykiem sztuki. Nowy dyrektor papieskiego muzeum w Krakowie jest kierownikiem Katedry Historii Sztuki Nowożytnej w Instytucie Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Należy do najwybitniejszych w Polsce znawców sztuki hiszpańskiej.
Nowy dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie jest również członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAN, członkiem czynnym Towarzystwa Naukowego KUL. Pełnił funkcje kierownika Katedry Historii Sztuki Nowożytnej oraz dyrektora Instytutu Historii Sztuki i Kultury PAT (dziś UPJPII).
W 2005 roku został członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych Św. Telma w Hiszpanii i członkiem Komisji Historii Sztuki PAU.
Jest autorem publikacji z zakresu historii sztuki oraz wielu książek popularyzujących kult Bożego Miłosierdzia, m. in. „Święta Faustyna i Boże Miłosierdzie”, „Iskra Bożego Miłosierdzia”, „1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie”. Napisał również książkę o Annie Jantar.
Dotychczas, przez 25 lat, funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego pełnił ks. dr Andrzej Józef Nowobilski. To dzięki jego staraniom udało się odrestaurować kamienice przy ul. Kanoniczej 19 i 21, które są siedzibą muzeum. W obu tych domach mieszkał od 1951 do 1967 roku ks. Karol Wojtyła.
Muzeum zostało powołane do życia przez kard. Jana Puzynę w 1906 i mieściło się na Wawelu. W 1959 roku zbiory przeniesiono do poaugustiańskiego klasztoru przy kościele św. Katarzyny. Pozostały tam do momentu otwarcia nowej siedziby w 1994 roku, która powstała dzięki inicjatywie i staraniom kard. Franciszka Macharskiego.
Ośrodek gromadzi sztukę sakralną w działach malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego od XIII wieku do XIX wieku. Prezentowane są także dary papieskie oraz papieski pokój. Placówka organizuje wystawy czasowe oraz prezentuje współczesną sztukę sakralną.
Źródło: KAI, md / Kraków
fot. diecezja.bielsko.pl