STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KS. ZDZISŁAW BŁASZCZYK BISKUPEM POMOCNICZYM ARCHIDIECEZJI RIO DE JANEIRO

Ks. Zdzisław Błaszczyk biskupem pomocniczym Archidiecezji Rio de Janeiro

Ks. kanonik Zdzisław Błaszczyk, kapłan Archidiecezji Krakowskiej, pracujący w Archidiecezji Rio de Janeiro w Brazylii, został mianowany biskupem pomocniczym tej diecezji - poinformowała 4 grudnia Stolica Apostolska.

Ks. Zdzisław Błaszczyk biskupem pomocniczym Archidiecezji Rio de Janeiro

Poniżej komunikat kanclerza Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. Tomasza Szopy:

Kraków, 4 grudnia 2019 r.

Komunikat

Stolica Apostolska poinformowała dzisiaj, że decyzją Ojca Świętego Franciszka ks. kanonik Zdzisław Błaszczyk, kapłan Archidiecezji Krakowskiej, pracujący w Archidiecezji Rio de Janeiro w Brazylii, został mianowany biskupem pomocniczym tej diecezji.

Ks. kanonik Zdzisław Błaszczyk urodził się 8 sierpnia 1969 r., pochodzi z Rudnika w parafii Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Dziekanowicach. Formację kapłańską oraz wyższe studia teologiczne odbywał w Wyższym Seminarium Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie w latach 1988-1994. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w dniu 14 maja 1994 r. w Katedrze na Wawelu. Po święceniach przez cztery lata pracował jako wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie. W roku 2000 wyjechał na misje do Brazylii i podjął obowiązki duszpasterskie w Archidiecezji Rio de Janeiro. Od 2013 r. jest proboszczem parafii São Pedro do Mar.

Księdza Biskupa Nominata otoczmy serdeczną modlitwą.

ks. Tomasz Szopa
kanclerz kurii

Galeria

ZOBACZ TAKŻE