STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KURS DLA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ W ROKU FORMACYJNYM 2024/2025

Kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w roku formacyjnym 2024/2025

Już w październiku rozpocznie się kolejna edycja kursu przygotowawczego do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej posłani są do udzielania Komunii świętej chorym, którzy nie mogą przyjść do kościoła. W wyjątkowych sytuacjach pomagają również w udzielaniu Eucharystii podczas liturgii. Posługa świeckich w udzielaniu Pana Jezusa pod postacią Chleba jest znana od pierwszych wieków Kościoła, a na dobre powróciła po II Soborze Watykańskim.

Kandydatów na kurs przygotowujący do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej skierowuje proboszcz parafii. Ma to być mężczyzna w wieku 25-65 lat, cechujący się dojrzałą wiarą, pobożnością, wzorowym życiem rodzinnym i zawodowym, otwartością na drugiego człowieka i gotowością do posługi wśród chorych oraz cieszący się szacunkiem wiernych. Jeżeli kandydat do posługi prowadzi aktywną działalność polityczną, społeczną, gospodarczą, ksiądz proboszcz powinien rozważyć, czy przyszła posługa nie będzie rodziła ryzyka wykorzystania jej w sposób niegodny lub budzący zgorszenie.

Kurs obejmuje sześć sobotnich spotkań (w godzinach 9:00-15:00) w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie oraz rekolekcje weekendowe. Zjazd rozpoczyna się Eucharystią, a następnie odbywają się wykłady i ćwiczenia m.in. z podstaw teologicznych, liturgicznych i z zakresu komunikacji z osobami starszymi.

Rozpoczęcie kursu dla kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza będzie miało miejsce 12 października o godzinie 9.00, w budynku Caritas sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach.

W celu zgłoszenia kandydata należy wypełnić kartę zgłoszeniową, której formularz dostępny jest tutaj oraz na stronie internetowej nadzwyczajnych szafarzy. Kandydat z uzupełnioną kartą zgłoszeniową przyjeżdża na pierwszy zjazd, w czasie którego zostaną przeprowadzone zapisy.

Więcej informacji o kursie tutaj.