STRONA GŁÓWNA / Duszpasterstwo Służby Liturgicznej / NADZWYCZAJNI SZAFARZE KOMUNII ŚW.

NADZWYCZAJNI SZAFARZE KOMUNII ŚW.

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Informacje:

1. Zadaniem świeckiego pomocnika w rozdzielaniu Komunii świętej jest posługa do chorych, a w nadzwyczajnych sytuacjach pomoc w udzielaniu Eucharystii podczas liturgii,
  2. W naszej archidiecezji wiek mężczyzn, do podjęcia tej posługi, określony został w przedziale 25 do 65 lat,
  3. Rozpoczęcie 12 października 2019 roku o godzinie 9.00, w budynku Caritas Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach.
  4. Kurs obejmuje siedem zjazdów w soboty (godz. od 9.00 do 14.00), oraz trzydniowe rekolekcje (pt – nd),
  5. Koszty uczestnictwa w kursie przygotowawczym pokrywa parafia (cele organizacyjne kursu (120 zł), zakup alby i cingulum (170 zł), podręczników (30 zł), zakup bursy i cyborium (około 160 zł) i uczestnictwo w rekolekcjach (180 zł).
  6. Błogosławieństwo:04.04.2020 roku w Sanktuarium świętego Jana Pawła II.

Terminy zjazdów

• 12.10.2019
  • 16.11.2019
  • 7.12.2019
  • 11.01.2020
  • 15.02.2020
  • 7.03.2020
  • rekolekcje 13-15.03.2020
  • 28.03.2020

Zgłoszenia kandydatów

Kandydat powinien wyróżniać się dojrzałością wiary, zdrową pobożnością eucharystyczną
i intensywnym życiem sakramentalnym, wzorowym życiem moralnym i solidnością w życiu małżeńskim, rodzinnym, zawodowym i sąsiedzkim oraz odpowiednimi kwalifikacjami intelektualnymi, sprawnością psychiczną i fizyczną, aktywnym uczestnictwem w życiu parafialnym, poważaniem u wiernych, a także innymi pozytywnymi cechami charakteru. By uniknąć podejrzenia o niską motywację, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej nie mogą być jednocześnie politykami, biznesmenami ani tzw. działaczami społecznymi.

Ksiądz proboszcz wybranych kandydatów zgłasza u diecezjalnego duszpasterza pomocników w udzielaniu Komunii świętej, ks. Ryszarda Kilanowicza (Kurii Metropolitalnej, ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków). Zgłoszenia należy dokonać na specjalnej karcie zgłoszeniowej (wzór karty przesłany będzie w poczcie kurialnej lub można znaleźć go na stronie internetowej nadzwyczajnych szafarzy: http://www.nszafarze.pl lub stronie diecezji, należy także dostarczyć dwa zdjęcia. Kandydatów można zgłaszać do 12 października.

W tym roku zostało pobłogosławionych 33 nowych Świeckich Pomocników w udzielaniu Komunii świętej.

Pliki do pobrania:karta_zgloszenia