STRONA GŁÓWNA / Duszpasterstwo Służby Liturgicznej / SZKOŁA CEREMONIARZA PARAFIALNEGO

SZKOŁA CEREMONIARZA PARAFIALNEGO

Diecezjalny Kurs Ceremoniarza Parafialnego 2018/2019

Kursy ceremoniarzy mają na celu przygotowanie ministrantów Słowa Bożego (lektorów) do następujących zadań:

• pomoc w kierowaniu asystami liturgicznymi w parafii w czasie Mszy Świętych w niedzielę, podczas uroczystości i innych nabożeństw,
  • pomoc w sprawowaniu opieki nad małymi grupami kandydatów, ministrantów i lektorów (szczególnie na parafiach, gdzie jest jeden ksiądz)
  • prowadzenie spotkań teoretycznych oraz praktycznych ćwiczeń z liturgii w grupach służby liturgicznej,
  • czuwanie nad przebiegiem służby Bożej w ciągu całego tygodnia,
  • dbanie o dyscyplinę, porządek i ciszę w zakrystii,
  • pełnienie posługi animatora w czasie rekolekcji parafialnych i ministranckich,
  • pomoc w asystach w czasie uroczystości diecezjalnych.

Informacje

1. Kurs Ceremoniarza Parafialnego przeznaczony jest dla ministrantów słowa Bożego (lektorów) przejawiających pewien stopień dojrzałości (III klasa gimnazjum) i zainteresowania liturgicznego.
  2. Kurs trwa 1 rok.
  3. Celem Kursu jest doskonalenie formacji liturgicznej, a także przygotowanie do prowadzenia zespołów liturgicznych w parafii i konkretnej pomocy dla duszpasterzy w świetle przepisów posoborowej reformy liturgii.
  4. Termin zapisów i I zjazdu: 29.09.2018r. o godz. 9.00.
  5. Każdy zjazd rozpoczyna się jutrznią o 9.00 a kończy o godz. 15.00.
  6. Uczestnik Kursu ze względu na praktyczne przygotowanie do pełnienia posługi ceremoniarza parafialnego bierze obowiązkowo udział w warsztatach KCP (jeden tydzień w czasie ferii zimowych) i dniach skupienia przed błogosławieństwem;
  7. Błogosławieństwo Ceremoniarzy Parafialnych będzie miało miejsce w Katedrze św. Stanisława BM i św. Wacława na Wawelu.
  8. Miejsce – Sanktuarium św. Jana Pawła II – ul. Totus tuus 32, Kraków

Warunki przyjęcia na Kurs Ceremoniarza Parafialnego

Kandydaci zobowiązani są złożyć:

1. Skierowanie od proboszcza/moderatora parafialnego i zgodę rodzica/opiekuna prawnego   pobierz PDF
  2. Zdjęcie legitymacyjne,
  3. 80 zł za cały rok pomijając wyjazdy (koszty organizacyjne i niektóre materiały).

Warunki przyjęcia krzyża i błogosławieństwa do posługi ceremoniarza parafialnego w 2019 roku:

Uzyskanie dyplomu ukończenia Kursu na który składa się:

obecność na wszystkich zajęciach (stacjonarnych i wyjazdowych),

• I zjazd   29.09.2018
  • II zjazd  13.10.2018
  • III zjazd 10.11.2018
  • IV zjazd  01.12.2018
  • V zjazd 15.12.2018
  • warsztaty liturgiczne (ok. 450zł) – styczeń 2019
  • VI zjazd  09.02.2019
  • VII zjazd 23.02.2019
  • VIII zjazd 16.03.2019
  • IX zjazd 06.04.2019
  • X zjazd  11.05.2019
  1. Uzyskanie pozytywnych ocen z przedmiotów wykładanych na KCP,
  2. Udział w warsztatach KCP w czasie ferii zimowych.
  3. Udział w dniach skupienia bezpośrednio przed przyjęciem błogosławieństwa.
  4. Podjęcie większej odpowiedzialności za zespół służby liturgicznej w swojej parafii.
  5. W przededniu przyjęcia błogosławieństwa przedstawienie przez poręczyciela (ksiądz, animator, opiekun SL w parafii, który ręczy za kandydata i deklaruje opiekę nad jego dalszą formacją) do posługi ceremoniarza oraz złożenie własnoręcznie napisanej prośby skierowanej do biskupa.
ZOBACZ TAKŻE
Pliki do pobrania: