STRONA GŁÓWNA / Duszpasterstwo Służby Liturgicznej / MINISTRANCI I LEKTORZY

MINISTRANCI I LEKTORZY

ELIMINACJE DIECEZJALNE XV MISTRZOSTW POLSKI LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA O PUCHAR KNC W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ 2019/2020

pod Patronatem Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Eliminacje w archidiecezji zatrzymały się na etapie rejonowym, niestety etapu diecezjalnego nie udało się rozegrać. Na czas nieokreślony rozgrywki są zawieszone, a tym samym nie rozpoczyna się kolejna edycja.

Ministranci Słowa Bożego (Lektorzy parafialni)

Do posługi ministranta słowa Bożego mogą być dopuszczeni chłopcy po ukończeniu szkoły (kursu przygotowawczego). Organizowaniem kursów zajmuje się Archidiecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej poprzez Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży i przy pomocy księży z dekanatu. Kurs winien się odbywać według obowiązującego w całej Archidiecezji programu. Księża Dziekani proszeni są o patronat nad dekanalnymi kursami.

W Archidiecezji Krakowskiej kursy przygotowujące do posługi ministranta Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym powinny odbywać się co roku w każdym dekanacie tylko w parafii, będącej siedzibą dekanatu. Kurs trwa od jesieni do Wielkanocy włącznie. Spotkania odbywają się raz na miesiąc (w sobotę).

Na kurs mogą zostać wysłani ministranci najwcześniej po 6 klasie szkoły podstawowej, którzy wyróżniają się odpowiednim zachowaniem, gorliwością i posiadają odpowiednie warunki głosowe.

Organizacja zajęć:

Dekanalny Duszpasterz Młodzieży otrzyma materiały do przeprowadzeni kursu. Na kurs lektorski składa się 7 zjazdów, w tym 6 merytorycznych oraz 1 egzaminacyjny.

W zakres kursu wchodzą następujące przedmioty:

1 – Podstawy Liturgii,

2 – Wprowadzenie do Pisma Świętego

3 – Formacja wewnętrzna,

4 – Śpiew kościelny,

5 – Dykcja,

6 – Sztuka sakralna.

Dekanalny kurs lektorski powinien zakończyć się Mszą świętą z pobłogosławieniem ministrantów do zaszczytnej funkcji lektora w zgromadzeniu wiernych. Może się to dokonać w dekanacie. Archidiecezjalne błogosławieństwo będzie miało miejsce 15 maja 2021 roku w Sanktuarium świętego Jana Pawła II, do udziału w którym już zapraszamy.

ZOBACZ TAKŻE
Pliki do pobrania: