STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LEKCJA O BEZDOMNOŚCI

Lekcja o bezdomności

Lekcja o bezdomności

W nowym roku szkolnym zachęcamy katechetów, nauczycieli etyki oraz wychowawców, by przeprowadzić z młodzieżą zajęcia  „Zobacz we mnie kogoś więcej niż tylko bezdomnego”, opracowane przez Dzieło Pomocy.

Młodzi ludzie na co dzień mają do czynienia z wieloma sytuacjami, które bez głębszej analizy i interpretacji pod okiem wychowawców, mogą być źle rozumiane i mieć negatywny wpływ na ich poglądy i zachowania.

Jednym z ważnych społecznych problemów, z jakim spotyka się dzisiejsza młodzież, jest stygmatyzacja społeczna. Stygmatyzacja głęboko dotyka osób, które straciły dom. Żyją one z piętnem swojej bezdomności, są lekceważone, przypisuje się im nieprawdziwe i krzywdzące cechy. Ma to negatywny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie oraz utrudnia powrót do społeczeństwa i odzyskanie domu.

Aby zapobiegać budowaniu stygmatyzujących postaw wśród ludzi młodych, przygotowaliśmy konspekt lekcji pt. „Zobacz we mnie kogoś więcej niż tylko bezdomnego”. Podczas zajęć przeprowadzonych na podstawie konspektu uczniowie mają szansę poznać prawdziwe historie osób bezdomnych i uświadomić sobie, że poprzez splot nieszczęśliwych wypadków bezdomność może dotknąć każdego. Lekcja przybliżająca problem bezdomności w tak nietypowy sposób ma szansę przyczynić się do przełamywania stygmatyzujących ocen oraz uczyć wzajemnego szacunku i międzyludzkiej solidarności. Zachęcamy do skorzystania z konspektu.

Konspekt lekcji powstał w ramach kampanii „Niestygmatycy” – inicjatywy Dzieła na Jubileuszowy Rok Ojca Pio.

 

Za: dzielopomocy.pl

ZOBACZ TAKŻE